Bilgi

0-12 Aylık Bebeklerde Boy Kilo Endeksi

0-12 Aylık Bebeklerde Boy Kilo Endeksi

Annelik duygusu ile ilk kez tanışan kadınlar, ilk süreç içerisinde yaşamış oldukları acemilikten dolayı birçok konuda telaşeye kapılırlar. Bebeklerinin akranlarına göre gelişip gelişmediği konusunda endişeler duyan anneler 0 – 12 Ay bebeklerde boy kilo endeksi konusundaki verileri takip ederek gelişmeleri kontrol altında tutmak isterler. Hangi dönem içerisinde minimum kaç kilo ve ne kadar uzunlukta olması gerektiklerini bilmeleri durumunda gelişmeleri daha yakından takip etmektedirler.

Erkek Bebeklerde Boy Kilo Endeksi

Bebeklerde boy kilo endeksi aylara ve cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. Her geçen ay içerisinde bebeğinizin boyunda ve kilosunda değişiklik meydana geleceğini ve bunun belirli periyotlara uygun şekilde ilerleyeceğini söyleyelim. Tablo üzerinden de göreceğiniz üzere boy ve kilolar için maksimum ve minimum değerler belirlendiğini, bu değerler arasındaki bebeklerin gayet sağlıklı olduklarını söyleyebiliriz. Değerler altında kalan bebeklerin sağlık durumlarının iyi olmasına karşın bazı rahatsızlıklar ile karşı karşıya kaldıkları gözlemlendiği görülmüştür. Zamanında dünyaya gelmiş bir erkeğin boyu 51 ile 56 cm arasında değişiklik göstereceğini ve minimum 3 kilo ağırlığa sahip olacakları ifade ediliyor.

Kız Bebeklerde Boy Kilo Endeksi

Zamanında dünyaya gelen kız bebeklerin boy uzunluğunun 50 ile 54 cm arasında değişiklik gösterdiğini ve kilolarının ortalama 2950 gram oldukları görülmüştür. Ölçümleri doğumdan en az 15 gün sonra yapılması gerektiğini, ilk günlerde bebeklerin boy ve kilolarında büyük değişimler meydana gelebileceğini söyleyebiliriz. Tablomuz içerisinde 12 aylık verilerle kız bebeklerde boy kilo endeksi verilerini paylaşmaya çalıştık. Altıncı aya kadar oldukça hızlı bir gelişim gösteren bebekler, altıncı aydan itibaren yavaş yavaş gelişimlerini toparlayarak rutin hale getirirler.

Ortalama olarak ilk altı ay içerisindeki kilo artışına da değinecek olursak; uzmanlar aylık 600 ile 1000 gram arasında kilo artışının olması gerektiğini dile getirirler. Bu oranlar arasında bir ağırlık artışına sahip bebeğin iyi beslendiğini, her şeyin normal şartlar altında ilerlediğini gösterir. Eğer 600 gram aşağısında kalınıyorsa beslenme konusunda bazı eksiklikler olduğunu söyleyebiliriz. İlk 3 ay içerisinde ortalama boy uzama miktarının 7 cm olduğunu, üçüncü aydan itibaren boy 5cm’lik bir uzamanın meydana geldiğini de belirtmek istiyoruz. Bu verilere göre ilerleme kat etmeyen bebeklerin uzman kontrolüne girmesini önermekteyiz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Anne Sütü Nasıl Artar? başlıklı makalemizde Anne sütü arttırma, Anne sütü beslenme ve Anne sütü çoğaltma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN