Bilgi

Hamileliğin 1 ve 2. Haftası

Hamileliğin 1 ve 2. Haftası

Bu dönem sizin için heyecan verici bir dönemdir – içinizde bir bebeğin gelişmesi inanılmaz bir deneyimdir! Bu makale hamileliği anlamanıza ve ondan zevk almanıza yardımcı olacak. Vücudunuzda neler olduğunu ve bebeğinizin nasıl büyüyüp değiştiğini öğreneceksiniz.

Hamileliğinizde yalnız değilsiniz. Milyonlarca kadın her yıl hamileliklerini başarıyla tamamlıyorlar. Gerçekte, ABD de her gün doğan bebeklerin ortalama sayısı 11.120’dir. Yalnız ABD’de her yıl 4 milyondan fazla bebek dünyaya geliyor! Bu makale odak noktalarından biri hareketlerinizin ve etkinliklerinizin sizin ve bebeğinizin sağlığını nasıl etkilediğini öğrenmenize yardım etmektir. Eğer belirli bir zamanda yapılan belirli bir testin, röntgen filmi gibi, gelişen cenini etkileyeceğini biliyorsanız, başka bir şekilde karar alabilirsiniz eğer belli ilaçlardan almanın bebeğinize zarar vereceğini ve uzun süreli etkilere neden olabileceğini anlarsanız, o ilacı kullanmama kararı alabilirsiniz. Yetersiz bir beslenme şeklinin mide ekşimesi veya mide bulantısı ve bebeğinizde büyüme geriliği yapacağını bilirseniz sağlıklı bir biçimde beslenmeyi seçebilirsiniz. Eğer hareketlerinizin hamileliğinizi ne kadar çok etkilediğini bilirseniz daha akıllıca hareket edebilir, kendinizi endişeden uzak tutar hamilelikten biraz daha fazla keyif alırsınız.

Bu makaledeki yazılanlar hamileliğin haftalık bölümlerine göre hazırlanmıştır. Her hafta için genel konular, bebeğinizin ne kadar büyüdüğü, sizin ne kadar kilo aldığınız ve hareketlerinizin bebeğinizi nasıl etkilediği gibi belli bilgiler kapsar.

Hamileliğin işaretleri ve Semptomları

Vücudunuzdaki pek çok değişim hamileliğe işaret ediyor olabilir. Eğer aşağıdaki belirtilerde biri ya da daha fazlası sizde varsa ve hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla iletişime geçin;

 • Adet döneminin gecikmesi.
 • Mide bulantısı veya kusma.
 • Yiyeceklerden tiksinme veya aş erme.
 • Halsizlik.
 • Sık sık idrara çıkma.
 • Göğüsteki değişimler ve göğüste aşırı hassasiyet.
 • Pelvik bölgenizde yeni bir duyarlık ve his.
 • Ağızda metalik tat.

İlk önce neyi fark edeceksiniz? Bu her kadına göre faklıdır. Beklenen adet döneminiz başlamadığında bu durum hamileliğin ilk belirtisi olabilir.

Bebeğiniz Ne Zaman Doğacak?

Bir hamileliğin başlangıcı, son adet döneminin ilk günü olarak kabul edilir. Yani doktorunuzun hesaplama yapması amacıyla, aslında hamile kaldığınızı düşündüğünüzden 2 hafta önce hamilesiniz demektir! Bu biraz karışık gelebilir, o yüzden bu konuyu daha yakından inceleyelim.

Hamilelik Haftası (Menstrüel Haftası)

Hamile kalmanızdan iki hafta önce gerçekleşen son adet döneminizin ilk günü başlar. Bu hafta, doktorların çoğunun hamileliğinizi değerlendirmek için kullandıkları haftadır. Ortalama hamilelik süresi 40 haftadır.

Yumurtlama Haftası (Döllenme Haftası)

Hamile kaldığınız gün başlar. Ortalama hamilelik süresi 38 haftadır. Trimester Her trimester 13 hafta sürer. Bir hamilelikte 3 trimester vardır. Takvim ayı Bir hamilelik ortalama 10 kameri ay sürer (her ay 28 gün).

Tahmini Doğum Yapma Tarihinizin Hesaplanması

Kadınların çoğu, tam olarak hamile kaldıkları tarihi bilmezler ama genellikle son adet dönemlerinin başlangıç tarihini bilirler. Bu, hamileliğin belirlendiği noktadır. Tahmini doğum tarihini bilmek önemlidir çünkü doktorunuzun bazı testleri veya prosedürleri ne zaman uygulayacağını belirlemesini sağlar. Ayrıca, bebeğin gelişiminin değerlendirilmesine ve gün aşımı olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olur. Bir çok kadın için yumurtlama zamanı aylık döngülerinin ortasına veya sonraki adet döneminden 2 hafta önceki döneme rastlar.

Hamilelik, son menstrüel dönemin başlangıcından itibaren 280 gün veya 40 hafta sürer. Son adet döneminizin ilk günden başlayarak 280 gün sayarak doğum tarihinizi hesaplayabilirsiniz ya da son adet döneminizden 3 ay geri sayın ve 7 gün ekleyin. Bu ayrıca doğum için yaklaşık tarihi belirtir. Örneğin, son adet döneminiz 20 şubat’ta başladıysa tahmini doğum tarihiniz 27 kasım’dır. Bu yolla hamilelik süresini hesaplamak hamilelik haftasını belirtir.

Doktorların ve hemşirelerin çoğunun hamileliği takip etme yöntemi budur. İki hafta daha kısa ve tam hamile kalınan günden itibaren hesaplandığı için ( döllenme ) haftasından farklıdır. Bazı tıbbi uzmanlar artık ”tahmini doğum günü” yerine ”tahmini doğum haftası” – doğumun olabileceği 7 günlük dönem- hesaplamayı önerirler. Bu süre 39.5 hafta ile 40,5 hafta arasında değişir. Çok az kadın (yalnız % 5 ) hesaplanan bu 7 günlük süre, bir anne adayının bebeğinin ne zaman doğacağı konusundaki endişesini azaltır. Bir çok kişi haftaları kullanarak hamileliği hesaplar. Bu gerçekten en basit yoldur ancak son adet döneminizin ilk gününden başlayarak saymayı ve 2 hafta sonrasına kadar hamile olmadığınızı hatırlamak biraz karışık olabilir. Örneğin doktorunuz 10 haftalık hamile olduğunuzu söylerse (son adet döneminizden itibaren), 8 hafta önce hamile kaldığınızı gösterir.

Hamilelik aşamanızda trimester olarak da bahsedildiğini duymuşsunuzdur. Trimesterlar her biri 13 hafta olmak üzere hamileliği 3 döneme böler. Bu gelişimsel aşamaların izlenmesine yardım eder. Örneğin, bebeğinizin vücudu ve organ sistemleri ilk trimester zamanında gelişir. Düşüklerin çoğu ilk trimesterda ortaya çıkar. Üçüncü trimester sırasında annede hamilelik kaynaklı hipertansiyon ve preeklamsi problemi olabilir. Hatta ayın tam dönüşünü, yani 28 günü belirten kameri ayları duymuş olabilirsiniz. Hamilelik adet döneminizin başlangıcından itibaren 28 gün olduğu için 10 takvim ayı sürer.

40 Haftalık Program

Bu makalede hamilelik 40 haftalık programa göre ele alınmaktadır. Bu yöntemi kullanarak aslında üçüncü hafta hamile kalındığı ortaya çıkar. Hamileliğinizin detayları 3. Haftadan başlayarak hafta hafta anlatılmaktadır. Tahmini doğum tarihiniz 40 haftadır. Haftalık belirtilen her konu, büyümekte olan bebeğinizin gerçek yaşını içerir. Örneğin 8. Haftada aşağıdakileri göreceksiniz.

8. Hafta (hamilelik haftası) Ceninin yaşı – 6 haftalık ( döllenme haftası )

Bu şekilde hamileliğinizin herhangi bir döneminde bebeğinizin ne kadar olduğunu bileceksiniz. Hesaplanan doğum tarihinin sadece bir tahmin olduğunu, kesin bir tarih olmadığını anlamak önemlidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, 20 kadından yalnız 1’i hesaplanan doğum tarihinde doğum yapar. Bunu belirli bir güne bağlamak yanlıştır. (doğum tarihiniz veya daha erken bir tarihe). O tarihin gelip geçtiğini ve hala bebeğinizin gelmediğini görebilirsiniz. Doğum tarihinizin bir amaç olarak düşünün- dört gözle beklenecek ve hazırlık yapılacak bir zaman olarak. İlerlemeler olduğunu bilmek yararlıdır. Hamilelik zamanınızı nasıl hesaplarsanız hesaplayın, hamileliğiniz devam edeceği kadar edecektir. Ama bir mucize oluyor- canlı bir insan içinizde büyüyor ve gelişiyor! Yaşamınızdaki bu harika dönemin tadını çıkarın.

Adet Döneminiz

Adet görme, rahim boşluğundan kan, mukus ve hücresel atıkların periyodik olarak boşaltılmasıdır. Adet görme için genel aralık 28 gündür, ama bu büyük oranda değişebilir. Adet kanamasının süresi ve miktarı değişebilir; genel süre 4 ila 6 gündür. İki önemli dönem aslında ay zamanda belirir- yumurtalıkla ilgili dönem ve endometrial (rahim iç tabakasına ait) döne. Yumurtalık dönemi döllenme için bir yumurta sağlar. Endometrial dönem döllenmiş yumurtanın rahminize yerleşmesi için uygun bir yer sağlar. Çünkü endometrial değişimler yumurtalıkta yapılan hormonlar tarafından düzenlenir, iki dönem de birbiriyle yakından ilgilidir. Yumurtalık döneminde, döllenme için bir yumurta hücresi (ovum) üretir. Yeni doğmuş bir kız çocuğunda yaklaşık 3 milyon yumurta hücresi vardır. Bu sayı kızlarda ergenlikten hemen önce 400.000 yumurtaya düşer. En fazla yumurta hücre sayısı doğumdan önceki rakamdır. Dişi bir cenin 5 aylık olduğunda (doğumdan 4 ay önce), hemen hemen 6.8 milyon yumurtası vardır!

Sizin için ”Doğru” Olan Doktoru Bulmak.

”Tam istediğiniz gibi” birini nasıl bulursunuz? Eğer zaten memnun olduğunuz bir doğum uzmanınız varsa, tamamen hazırsınız demektir. Eğer yoksa, çevrenizdeki tıp kurumlarını arayın. Profesyonel kişilere hamilelik için yeni hastalarla kimin ilgilendiğini öğrenmek için danışın. Memnun kalacağınız bir doktor bulmanın başka yolları da vardır. Yeni bebeği olan arkadaşlarınıza deneyimleri hakkında sorular sorun. Çevrenizdeki bir hastanede bulunan bir doğum hemşiresinin fikrini alın. Başka bir doktor, örneğin bir pediatr veya dahiliye uzmanı size tavsiyelerde bulunabilir. Bir doktor seçtiğiniz zaman genellikle bir de hastane seçmiş olursunuz. Bebeğinizin dünyaya geleceği yeri seçerken aşağıdakileri aklınızda bulundurun.

 • Hastane size yakın mı?
 • Eşiniz ve eşinizin doğuma katılması ile ilgili prensipleri nelerdir?
 • Sezaryen operasyonu olursa yanınızda bulunabilir mi?
 • Epidurak uygulanıyor mu?
 • Burası bir doğum merkezi mi? (eğer istediğiniz buysa?)
 • Sigortanız doktor ve hastane masraflarını karşılıyor mu?

Beslenme Düzeniniz

Eğer hamilikten önce normal kilonuzdaysanız hamilelik döneminde kalori alımınızı arttırmanız gerekir. İlk trimester boyunca (ilk 13 hafta) günde toplam 2.200 kalori almalısınız. İkinci ve üçüncü trimesterlarda büyük bir olasılıkla her gün ek olarak 300 kaloriye daha ihtiyacınız olacaktır. Ekstra kaloriler sizin ve büyüyen bebeğiniz için vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi verir. Bebeğiniz protein, yağ ve karbonhidrat üretmen ve depolamak için enerji harcar. Fetal vücut gelişimi için enerjiyi ihtiyaç duyar. Ayrıca ekstra kaloriler bedeninizde oluşacak değişimler için de yardımcı olur. Rahminiz büyümekte ve kan seviyeniz yaklaşık % 50 oranında artmaktadır.

Babaya Tavsiye; Eşinize bol bol sarılın. Bu çok özel zamanda daha fazla sarılmak ve kucaklanmak birçok kadının hoşuna gider.

Besin ihtiyaçlarınızın çoğunu iyi dengelenmiş ve çeşitli gıdaların olduğu bir diyetle karşılayabilirsiniz. Kalorilerinizin kalitesi de önem taşır. Eğer bir gıda toprakta veya ağaçta yetişiyorsa (bu taze olduğu anlamına gelir), büyük bir olasılıkla bir kutudaki veya konservedeki gıdadan çok daha iyidir. Ekstra 300 kaloriyi beslenme planınıza eklemek konusunda dikkatli olun – bu porsiyonlarınızın iki katına çıkarmak anlamına gelmez. Orta boy bir elma ve bir kase az yağlı yoğurt 300 kalori eder!

Hamilelikte sigara ve alkol hakkında yazılacak bir çok şey olmasına rağmen süslü yazılar yazmak yerine size tavsiyem… Sigara ve alkol kullanıyorsanız, hamile olduğunuzu anladığınız saniye de derhal bırakın! Unutmayın siz artık 2 canlısınız! Kendi sağlığınızı düşünmüyorsanız, karnınızdaki henüz oluşan bebeğinizi düşünün! o masum bir melek!

Bir önceki yazımız olan Hamilelik için Hazırlanmak başlıklı makalemizde Doğum Kontrol Hapları Veya Bantları, hamile kalmadan önce yapmanız gerekenler ve hamilelik hazırlık listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN