. Aç Kalmadan Sağlıklı Bir Şekilde Formda Kalabilirsiniz | saglikliportal.com |
Bilgi

Aç Kalmadan Sağlıklı Bir Şekilde Formda Kalabilirsiniz

Aç Kalmadan Sağlıklı Bir Şekilde Formda Kalabilirsiniz

Diyet ile ilgili bildikleriniz konusunda ezber bozduran yepyeni beslenme kriterleri ile tanışmanızın artık zamanı geldi. Sağlıklı ve mutlu bir hayat için öncelikle fiziksel özelliklerinizi iyi bilmeli ve bünyenize uygun diyet programları tercih etmelisiniz. İşte bu yüzden diyet uzmanınız sizden başlangıç aşamasında bir takım kan testleri isteyecektir. Böylece vücut kitle endeksinize bakarak, nihayet size en uygun diyet listesi ile sağlık ve mutlu bir hayatın kapılarını aramanız için size yardımcı olacaktır. İhtiyacınız olan yiyecek ve egzersizlerle enerjinizi kaybetmeden fit bir görüntü sağlamanız da mümkün olacak. Doğru bir diyet programı ile kısa sürede fark edilir oranda değişme hissedersiniz. Yeni beslenme alışkanlığınız sayesinde metabolizmanız düzene girer ve sindirim sistemizde olumlu gelişmeler gözlemlenir.

Diyet Listesinde Vitaminlerin Önemi

Aç Kalmadan Sağlıklı Bir Şekilde Formda Kalabilirsiniz

Sağlıklı bir diyet listesi için sırasıyla A,C,E,K ve B  grubundan vitaminler listeye dahil edilir. Vitaminleri destekleyecek demir, çinko, magnezyum, kalsiyum, selenyum  grubundan mineral kaynakları ise kan ve bağışıklık direncinizin güçlü kalması bakımından ekstra önemlidir.  Ne eksik, ne fazla tam kararında beslenme  alışkanlığı ile  sadece formda ve zinde kalmazsınız. Aynı zamanda şeker, kolestrol, tansiyon ve kalp rahatsızlığı gibi pek çok hastalıkla ile ilgili de koruyucu bir tedbir oluşturmuş olursunuz.  Vitamin ve mineraller kadar su ve elektrolit dengesi de bir hayli önemlidir. Vücudun dörtte üçlük kısmı sudan oluştuğu için sıvı tüketimini artırmak gereklidir. Kireçsiz, doğal ve düzenli aralıklarla yapılan su tüketimi yağ yakımını ve yiyeceklerin kana karışımını kolaylaştırır.

Kilo Vermek Kadar, Kilo Almamak da Önemlidir

Aç Kalmadan Sağlıklı Bir Şekilde Formda Kalabilirsiniz

En az kilo vermek kadar önemli olan bir diğer husus da kilo almamaktadır. Diyet programını uygulamaya başladığınız ilk haftalarda kilo kaybınız artar. Ancak ilerleyen haftalarda bu durum değişir ve kilo kaybında azalma gözlemlenir. Bu süreçte kesinlikle endişelenmemelisiniz. Çünkü diyet programının ilk haftalarından vücuttaki fazla su miktarı boşaldığından, yani ödem atıldığından böyle bir durum gözlemlenebilir. İlerleyen haftalarda yağ yakımı ile devam edildiği için süreç daha yavaş ilerler. Tüm bunların yanında bir de bu süreçte almadığınız kiloları hesaba kattığınızda, sürecin ne kadar olumlu işlediğini gözlemlemiş olursunuz.

Diyet Listenize Sadık Kalın

Aç Kalmadan Sağlıklı Bir Şekilde Formda Kalabilirsiniz

Her işte olduğu gibi, diyet gibi bir sağlık programında da sürece sadık kalmak son derece önemlidir. Bir takım nedenlerle egzersizlerimizi yapamayabiliriz. Ancak durum ne olursa olsun, yeme içme süreci devam ettiği için diyet listesine sadık kalmak ve aşırıya kaçmamak son derece önemlidir.  Bu konuya bir örnekle açıklık getirelim. Sağlıklı bir bireyin günlük şeker ihtiyacını iki adet küp şeker karşılar. Ancak günde beş bardak çay içtiğinizi ve her bardağa üç şeker attığınızı düşünün.  Bu basit örnek bile, sağlığımız konusunda dikkatli olmamız gerektiğinin bir göstergesidir. Diyet listenizde belirtilen saatlere ve ara öğünlere dikkat ettiğinizde oldukça başarılı sonuçlar elde edeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Adım Adım Kalıcı Zayıflama başlıklı makalemizde adım adım kalıcı zayıflama, kalıcı zayıflama ve kalıcı zayıflama için kendinize dönün hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN