Bilgi

Ada Çayının Zararları

Ada Çayının Zararları

Ada çayı içerdiği vitaminler ve mineraller bakımından aslında oldukça faydalı bir bitkidir ancak ada çayının fazla kullanımı veya ada çayına alerjisi olan insanlar tarafından tüketilmesi çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Ada çayı genellikle faydalı olarak bilindiği için bizde bu yazımızda ada çayı zararları konusuna değineceğiz çünkü ada-çayının yanlış kullanımı ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarır ve insanların çoğu bunların farkında değildir.

Ada çayının zararları konusuna değinecek olursak; Ada çayı içerisinde bol miktarda “thujone” maddesi içerir. Bu madde yüksek seviyede toksik olan bir maddedir. Ada çayı içenlerde yan etki olarak çarpıntıya sebep olabilir. Ada çayının bu yan etkisini önlemek için günde bir iki bardaktan fazla içilmemelidir.

Ada çayı düşüğe neden olabilir. Bu yüzden hamile kadınlar doktoruna danışmadan asla kullanmamalıdır. Düşük tehlikesi olan hamile kadınların kesinlikle tüketmemesi gerekir. Çünkü ada çayı içeriğinde düşüğe sebep olabilecek maddeler vardır. Genel olarak aslında hamilelikte bitki çayları doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Onun dışında kendi isteğinizle herhangi bir çay tüketmek zararlı olabilir. Ada çayı zararları bunlarla sınırlı kalmaz.

Ada çayı yüksek tansiyona sebep olabilir. Ada-çayının, fazla kullanımı mideyi olumsuz yönde etkileyebilir ve tansiyonu yükseltebilir. Ayrıca rahim kaslarını etkilemesinden dolayı gebelik sürecinde kullanılmaması tavsiye edilir.

Bunun dışında epilepsi nöbetlerini tetikleyebilir. Epilepsi hastası iseniz bir doktor kontrolünde adaçayı kullanabilirsiniz veya doktor kontrolü olmadan asla herhangi bir bitki çayı kullanmamalısınız.

Adaçayı zararları hamilelik ile de yakından alakalıdır. Emziren anneler için de oldukça tehlikelidir çünkü süt salgısını azaltacak maddeler barındırır. Ayrıca bitki çaylarına alerjisi olan insanlar için çeşitli reaksiyonlara sebep olabilir.

Bunun dışında ada çayının önemli bir zararı da sperm sayısını azalttığı iddia edilmektedir. Uzman doktorlar tarafından düzenli ada çayı içen erkeklerin sperm sayılarında azalma olduğu araştırması yapılmıştır.

Ayrıca Ege Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre de adaçayı hormonların dengesini bozabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN