Bilgi

Adet Sancısı Nasıl Geçer

Adet Sancısı Nasıl Geçer

Adet sancısı özellikle genç kadınlarda daha sık rastlanan bir durumdur, bu duruma rahim içinin kendini yenilemesi neden olmaktadır. Kadınlarda prostaglandin salgılanması kasılmalara neden olmaktadır ve bu da derin bir ağrı oluşumuna sebebiyet vermektedir. Adet ağrıları başta bel ağrısı karın kasılması olmak üzere tansiyon düşüklüğü yorgunluk ve duygu düşüklüğü olarak da kendini gösterir.

Adet Sancısından Nasıl Kurtulabiliriz, Bu Ağrı Nasıl Geçer?

Kadınların yaşı ilerledikçe adet sancıları azalmaktadır. Genellikle evlendikten sonra azaldığı kanısı vardır fakat bu algı doğru değildir. Evlendikten sonra yaşı ilerleyen kadın doğal bir süreçte adet ağrıları azalmaktadır. Genel olarak adet döneminizi sancılı geçiriyorsanız, adet döneminizi planlamanız gerekmektedir. Vücudunuzu sıcak tutmanız sançışınızı azaltacaktır. Ağrının geldiği yere sıcak suya batırılmış bir havlu uyguladığınız zaman ağrınızı azaltacaktır.

Sancıya İyi Gelen Şeyler

Adet sancısını sıcak içecekler dindirebilmektedir. Sıcak çaylar ile ağrınızı azaltabilirsiniz, özellikle bitki çayları oldukça faydalı olacaktır. Adet döneminizde aç kalmamaya özen gösterin ve az az yiyerek öğün sayısını artırmaya çalışın. Ağrının olduğu bölgeye avuç içinizle hafif masajlar uygulayın. Eğer ki sancınız çok şiddetli ise ılık su ile yapacağınız duş oldukça işe yarayacaktır. Oturma ve uzanma şeklinde ayaklarınızın yüksekte olmasına özen gösterin gerekirse altına yastıklarla destek sağlayabilirsiniz. Kilo dengenize de dikkat etmeniz gerekmektedir, sürekli hareket halindeyseniz düzenli yürüyüş ve spor yapıyorsanız bu sancılarınızı azaltan etkenlerdendir. Vücudunuzu yormamaya özen gösterin.

Adet Sancısına İyi Gelebilecek Öneriler

Sıcak su torbası ile karnınıza sıcak uyguladığınız zaman ağrılarınızın çok ciddi şekilde azaldığını göreceksiniz. Bu yöntem kan akış hızını etkiler ve ağrıları azaltır. Bitter Çikolata yemeniz de sancıları azaltabilecek etkiye sahiptir, yalnız çikolatanın şekerli olmasından kaçının. Adet döneminde çok fazla su içmeye çalışın çünkü bu dönemde aşırı su kaybı yaşarsınız ve bu durum vücut direncinizi azaltır.

Egzersiz yapmaya en azından rutin yürüyüşler yapmaya özen gösterin. E vitamini olan besinler tüketmeye çalışın. Kalsiyum içeren besinler ağrılarınızı azaltacaktır. Regl döneminizde ağda yapmamaya çalışın ağdayı adet sonrasına erteleyin. Kahve içmemeye ya da azaltmaya çalışın, kafeinin ağrıları tetikleyen etkisi vardır. Bu dönemde normalde kullandığınızdan daha az tuz kullanmaya gayret edin. Uykusuz kalmamaya ve sağlıklı uyumaya çalışın.

Bir önceki yazımız olan Arı Sokmasına Ne Yapılır başlıklı makalemizde arı sokması, arı sokması acilci ve arı sokması neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN