Bilgi

Acı Yonga (Acı Ağaç) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Acı Yonga (Acı Ağaç) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Acı yonga ya da diğer ismiyle acı ağaç kırmızı çiçekli çok güzel bir görünüme sahip çok şifalı bir ağaçtır. Ilıman bir iklime ihtiyacı olduğu için yoğun olarak Orta Amerika ve Güney Amerika’nın Antil adalarında yetişmeyi ve gelişmeyi tercih etmiştir. Aynı zamanda acı tahta olarak bilinen bu dünya harikası bitki 15m yüksekliğe kadar ulaşabilmektedir. Ağacı diğer bitkilerden ayırmanıza yardımcı olacak en belirgin fiziksel özelliği ise kırmızı uzun bitkileri olabilir. Bu bitkiler sayesinde adeta etrafa canlılık katar. Ayrıca diğer ağaçlardan çok büyük bir farkı vardır. O da içerisindeki acı ağaç özleri sayesinde hiçbir sineği ve hiçbir türde haşerenin yaklaşamayışı olmalıdır. Yani diğer ağaçlar gibi altına oturduğunuzda kafama böcek üşer mi endişesine yer vermez. Kelimenin tam anlamıyla bitkisel bir böcek, sinek ve sivrisinek ilacıdır.

Acı Yonganın Faydaları Nelerdir?

Acı yonganın faydaları say say bitmez. Pek çok derde deva, insanı ciddi hastalıklardan koruyan mükemmel bir şifa deposudur. İlk olarak bu bitkimizi bal ile karıştırıp her gün düzenli bir şekilde kullanmak kaydıyla bir fincan içildiğinde mide ve bağırsak hareketlerini yavaşlatarak aşırı zayıflık problemiyle karşı karşıya olan bireylerin iştahını açar. Bir de bu uygulamaya devam edilirse iştah açtığı gibi vücudu kuvvetli, dirençli bir hale getirir. Yine bal ile karıştırılıp her yemekten sonra 1 öğün içildiğinde sindirim sistemi çalıştırarak buradan kaynaklı problemleri en aza indirir.

Sinek kovucu özelliğinden yukarıda bahsetmiştik. Özellikle yaz aylarında böcek ısırmasına karşı vücuda acı yonganın özünü sürersek hiçbir haşere bize de yaklaşamaz.

Acı yonganın bir numaralı yoldaşının bal olduğunu anlamamıza bir sebep daha; acı yonga bal ile karıştırılıp aç karına içildiğinde bağırsak parazitlerinin oluşumunu önler. Yine aynı şekilde bal ile karıştırılıp düzenli olarak günde bir çay bardağı içilmeye devam edilirse metabolizmayı güçlendirmektedir. Aynı zamanda acı yonga bitkisinin ateş düşürücü etkisi de vardır.

Acı Yonga Nasıl Kullanılır?

Acı ağacın 2 ile 10 cm kalınlığındaki yan dalları ile gövdesinden çıkan dallar kesilir ve sonrasında kurumaya bırakılır. B u şekilde bitkiyi muhafaza etmiş oluruz. 1 litre ölçeğindeki suya 5-10 gram kurutulmuş ağaç yongası eklenir. Bu halde 5-6 saat arasında bekletilip süzülür. Her gün aralıklarla maksimum 3 bardak içmenizi tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN