Bilgi

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız Kokusu Neden Olur?

Bakteriler nedeni ile meydana gelen Ağız Kokusu, günlük hayatın oldukça olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Koku durumunun meydana gelmesine neden olan etmen sayısının oldukça fazla olduğunu, sık görülenlerin yazımız içerisinde yer alacağını belirtelim. Genel olarak sabah uyanınca ya da yemekler sonrasında ortaya çıkan ağız kokusu fizyolojik bir olay olarak kabul edilmekte olup doğal karşılanmaktadır. Bunun dışında görülen ağız kokularının neredeyse tamamı bir hastalık belirtisi olarak görülebilmektedir. Genel olarak sebepleri dile getirecek olursak;

Ağız Kokusu Neden Olur?

Diş araları, dil üzerinde ve ağzın belirli bölümlerinde kalan yemek artıkları bakteriler ile bir araya gelmeleri durumunda ağız kokusuna neden olmaktadırlar. Ağız bakımını yeterli olarak yapılmaması ile beraber diş çürüklükleri ve diş eti hastalıklarının da koku oluşumuna neden oldukları görülmüştür. Bununla beraber bazı karaciğer rahatsızlıklarının da ağız kokusuna neden olduğu tespit edilmiştir. Böbrek yetmezliğinin belirtileri arasında da son zamanlarda ağız kokusunun eklendiğini görüyoruz. Alkol ve sigara tüketiminin çok fazla olduğu kişilerde de zamanla ağız kokusunun meydana geldiğini birçok kişi deneyimleyerek gözlemlemiştir.

Son zamanlarda bademcik bezeleri içerisinde görülen sarı ve koyu renkli taşlarında ağız kokusu oluşumuna neden oldukları gözlemlenmiştir. Bademcik iltihapları, diş çürükleri, bademcik çukuruna yerleşen bakteriler koku oluşumunu artıran etmenlere sahip oldukları görülmektedir.

Ağız Kokusu Tedavisi

  • Ağız Kokusunu önlemenin yolları arasında ilk sıranın ağız ve diş sağlığını sağlamak olarak gösterilir. Her ne olursa olsun gece yatarken ve sabah kalkarken olmak üzere günde 2 kez dişer fırçalanmalıdır.
  • Sadece dişleri fırçalamak yeterli bir bakım meydana getirmeyecektir. Dil, mümkün olduğunca ağızdan dışarı çıkarılarak başta çevresi olmak üzere hem ön yüzü hem arkada yüzü fırçalanmalıdır.
  • Ağız bakımına katkı olacak gargaralar kullanmak kokuların kısa sürede ortadan kalkmalarına olanak sağlayacaklardır.
  • İçeriğinde çinko bulunan macun, sakız ve gargara almaya çalışın. Çinko bakterileri ortadan kaldıran en güzel etmenlerden birisidir.
  • Her ne yenilirse yensin lokmaların iyice çiğnenmesi gerekmektedir. İyice çiğnen parçaların tükürük ile birleşip sindirilmesi daha kolaydır ve bakteri oluşumunu azaltmaktadır.
  • Gün içerisinde en az 2,5 litre su içilmesi gerekmektedir. Su tüketimini fazla yapmak ağız kokusunun minimuma inmesine olanak sağlamakta

 

 

Bir önceki yazımız olan Egzama Nedir? Türleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Egzama, Egzama Çeşitleri ve Egzama çeşitleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN