Bilgi

Ağız Yarası Nasıl Geçer?

Ağız Yarası Nasıl Geçer?

Ağızda diş eti, dil, damak, yanak içi gibi yerlerde kendini gösteren yaralar oldukça problemli olmakta yemek yememizi engelleyecek boyuta gelmektedir. Yara bir ya da birden çok sayıda da çıkabilir. Kadınlarda daha sık görünen bir problemdir. Ağız yaralarına genellikle ağızda oluşan mantar neden olmaktadır. Çok büyük problemlere yol açmamasının nedeni bağışıklık sistemimizin bu mantar türünü yok edebiliyor olmasıdır.

Ağız Yaraları Neden Olur

Vücut direncimizin azalması dolayısıyla bağışıklık sistemimizin zayıflaması bu tür bir problemle karşılaşmamıza neden olabilmektedir. Bu tür yaralar ile karşılaşmamak için beslenmemize çok dikkat etmemiz vücudumuzu diri tutmamız dolayısıyla bağışıklık sistemimizi çok güçlü tutmamız oldukça önemlidir. Stresten uzak durmaya çalışın. Stres direncimizi azaltır ve bu durumda birçok hastalığın kapısını aralar. Strese iyi gelen kantaron çayını belli periyodlarla içmeye çalışın.

Sert yiyecekler de ağzınızda tahriş oluşturabileceğinden yaralara sebep olabilir. Aşırı tuzlu, acı ve aşırı sıcak yiyeceklerden kaçının. Diş fırçalarken yumuşak davranmaya çalışın sert bir şekilde fırça kullandığınızda tahrişe ve dolayısıyla yaralara sebep olabilir.

Bunun dışında bazı hastalıklar ve davranışlar da ağız yaralarının nedenleri olabilmektedir. Bunları B12 vitamin eksikliği, Behçet Hastalığı, aşırı C vitamini alımı, demir eksikliği, sigara içmek olarak sayabiliriz

Ağız Yaraları Nasıl Tedavi Edilir

Genellikle bu tür yaralar bir hafta içinde geçmektedir fakat bu süreyi doktorunuzun önerdiği antibiyotik ve gargaralarla daha aza indirmek mümkündür. Tuz ile de yaralardaki mikropları öldürebilirsiniz. Bunu direkt yara üzerine tuz basarak ya da tuzlu su ile gargara yaparak sağlayabilirsiniz. Bu biraz acılı bir yöntemdir ama oldukça faydasını göreceksiniz. Baharatlı yiyecekler yememeye özen gösterin.

Domates gibi asit etkisi olan yiyecekler de yaralarınızı tahriş eder ve iyileşme sürecini uzatır. Yaraların tedavisinde kabartma tozu da kullanabilirsiniz. Kabartma tozunu su ile macun kıvamına getirip günde üç kez yaranın üzerine uygularsanız yaranın iyileşmesine katkı sağlayacaktır

Eğer ki ağız yaranız çok ciddi boyutta ya da bir hafta içinde geçmediyse mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşamın En Sağlıklı Besinleri başlıklı makalemizde sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam ve sağlıklı yaşam besinleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Yarim bardak suya tuz ilave edin günde 3 kere gargara yapın bunun yani sıra ağız yara kremi alin 1 haftada ağız yaralarindan kurtulursunuz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN