Bilgi

Ağızda Yara Çıkması

Ağızda Yara Çıkması

Ağızda çıkan ve genellikle iki ya da üç yerde görünen ortası beyaz, sarı ya da gri renkteki yaralardır. Bu yaraları uçukla karıştırmamak gerekir uçuktan farklı olan bu yaralar doku bozukluklarından kaynaklanmaktadır.

Oluşan bu yaralar bulaşıcı değildir ve genellikle kadınlarda olmak üzere yediden yetmişe herkeste görünebilir ve on gün gibi bir süre içinde iyileşirler.

Yaraların Sebepleri Nelerdir

Yiyecek ve İçecekler

Aşırı sıcak içecekler ve yemekler bu yaralara neden olabilir. Yemek yerken ağzın tahriş olması da yaraya sebebiyet verebilir. Yanlışlıkla ağzı ısırmak da bu tür yaralara neden olabilmektedirler.

Ağızda oluşan bu yaralara olumsuz etki edecek bazı yiyecek ve içecek türleri vardır, bunlar asitli yiyecek ve içeceklerdir. Kola gibi içecekler olduğu gibi portakal suyu gibi asitli içecekler de bu yaraları tetikleyebilir. Eğer yara oluşmuş ise bu tür asitli içecek ve besinlerden sakınmalı baharat kullanımına dikkat etmeli, tuzlu, acılı, sirkeli yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Alerji durumlarında da yaralar meydana gelebilir. Ağızda yara çıkmasına alerjilerin yüzde doksan sebebi olan bir takım yiyecekler de neden olarak gösterilebilir bu yiyecekler soya, buğday, balık, süt, fıstık, ceviz, badem, domates, tarçın incir, vb. gibi yiyeceklerdir bu yiyecekleri aşırı tüketmemeye özen gösterin.

Demir eksikliği, vitamin eksikliği gibi durumlarda da yaralarla karşılaşabilirsiniz.

Hormonal Dengesizlik ve Stres

Hormonal dengesizlik de yaralara neden olabilmektedir. Örneğin ergenlik döneminde bu tip yaralara sıklıkla rastlanmaktadır.

Ağız yaralarına stres de neden olabilmektedir. Olabildiğince stresten uzak durmaya ve rahat ortamlarda bulunmaya pozitif olmaya özen gösterin. Şunu da unutmamak gerekir ki birçok hastalığın nedeni de strestir.

Bazı diş macunları da yaralara neden olabilmektedir, bu gibi durumlarda hekiminize başvurmanızı öneririz.

Ağız yarası nasıl geçer? ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ağız Yarası Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde ağız yarası, ağız yarası nasıl geçer ve ağız yarası nasıl iyileşir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN