Bilgi

AIDS için Yapılacak Testler?

AIDS için Yapılacak Testler?

AIDS bağışıklık sistemini çürüten bir hastalıktır bu yüzden erken teşhis önemlidir. HIV virüsüne sahip olunup olunmadığı ancak testler aracılığı ile anlaşılır. Bu içeriğimizde AIDS için hangi testler yapılır ve bu testler nasıl yapılır, bunlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Konvansiyonel testler: Geleneksel test diye de adlandırılır. Geliştirilen ilk testtir. “Enzim immunoassay” veya ELISA olarak adlandırılır. Laboratuvar uzmanları hastanın kanının bir örneğini alırlar ve virüse karşı antikorlar ararlar. Örnek, HIV’e özgü bir savunma hücresi göstermezse, sonuç negatiftir ve daha sonra hastaya sunulur. Bununla birlikte kanda bir anti-HIV antikoru tespit edilirse ek bir test daha yapılır. Doğrulayıcı test olarak adlandırılan bu test tanıdan emin olmak için gereklidir.

Hızlı test: Geleneksel testle aynı şekilde çalışır, ancak test sonuçları aynı gün, testten yaklaşık iki saat sonra ortaya çıkar. Bu testte hastaya danışmanlık önemli rol oynar burada doktorun kalitesi önemlidir. Hastaya test öncesinde ve sonrasında detaylı şekilde bilgiler vermeli ve ona göre hastayı yönlendirmelidir.

Oral Sıvı: Oral sıvı testi son çıkan testlerdendir. Testi gerçekleştirmek için ağız içinden sakız vb. yardımı ile sıvı örneği alınır. Sonuç 30 dakika içinde ortaya çıkıyor ve herhangi bir yerde laboratuvar yapılarının dağıtımıyla yapılabilir. Bununla birlikte, oral sıvı testi sadece hasta için tarama görevi görür.

Doğrulayıcı testler: Western Blot, HIV-1 ve Immunoblot için dolaylı İmmünofloresans Testi, doğrulayıcı testler olarak kullanılır. Sadece geleneksel testlerin veya hızlı testlerin sonuçları olumlu olduğunda gereklidirler. Bazen testler nedeniyle romatizmal arterit, otoimmün hastalıklar ve tanı konulmamış bazı kanserler gibi bazı hastalıkların tanısı koyulabilir. Bu yanlış sonucu düzeltmek için doğrulayıcı testlere gerek vardır. Bunlar kesin sonuç verir.

Öneri: AIDS olduğunuzdan şüpheleniyorsanız bir doktora başvurmanızda yarar vardır. Doktorunuzun yönlendirmesi ile birlikte oral sıvı testi veya hızlı test ile kolaylıkla HIV virüsüne sahip olup olmadığınız anlaşılabilir. Bu yüzden hiçbir şekilde endişe etmenize gerek yoktur ayrıca AIDS tedavisi olan bir hastalıktır. Bu testler sonucunda tedavi planlaması yapılır ve hasta sağlığına dikkat ederek yaşadığı sürece bir problem oluşturmaz.

AIDS Test fiyatı ne kadar ?

AIDS/HIV testi fiyatları il ve ilçelere ve testin yaptırılacağı merkezlere göre değişiklik gösterebilir ve bizim burada sizlere fiyat vermemiz yanıltıcı olabilir. Kesin bir bilgi için size en yakın Hastane ve Laboratuvarlardan telefonla bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Alzheimer Nedir? başlıklı makalemizde alzheimer, alzheimer başlangıcı ve alzheimer belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN