Bilgi

AIDS Nedir?

AIDS Nedir?

AIDS potansiyel olarak ölümcül olabilen kronik bir hastalıktır. HIV ile enfekte olarak kişinin bağışıklık sisteminin virüs tarafından zarar görmesi, vücudun hastalığa neden olan istilacılarla savaşma kabiliyetine müdahale etmesi ve kişiyi tüberküloz, pnömokiztoz, toksoplazmoz ve sarkom gibi fırsatçı enfeksiyonlara karşı duyarlı hale getirmesiyle ortaya çıkar. Bu içeriğimizde AIDS nedir sorusunun cevabına yanıtlar arayacağız ve AIDS hastalığının nedenlerine göz atacağız.

HIV, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Aynı zamanda HIV virüsü taşıyan kadın bu virüsü hamilelik döneminde çocuğuna da aktarır.

Türkiye’de, Birleşmiş Milletler HIV / AIDS Programı’na (UNAIDS) göre, 2013’teki en son güncellemeye göre 15-49 yaş grubundaki insanlar arasında HIV görülme oranı % 0,6’dır. Aynı rapora göre.

AIDS nedenleri nelerdir?

Bilim adamları, HIV’e benzer bir virüsün, Afrika’da beslenmeleri için avlanan bazı şempanzeler ve maymun popülasyonlarında ortaya çıktığına inanıyorlar. Enfekte olmuş maymunun kanıyla temas sırasında ya da yemek pişirme sürecinde temas etmesi, virüsün insanlarla temasa geçmesine ve HIV’e dönüşmesine izin verebilir.

HIV esas olarak prezervatif kullanımı olmadan cinsel ilişki (vajinal, anal ya da ağızdan) aracılığıyla iletilir. Kişi tedavi edilmediği zaman HIV enfeksiyonu AIDS ilerler ve bağışıklık sistemi tamamen çöker.

Semptomların tezahür etmesi ne kadar sürer?

Bir kişi HIV taşıyıcısı olabilir ve yıllar boyunca semptomlarını fark etmeden veya AIDS geliştirmeden yaşayabilir.

Kimlerde AIDS görülebilir? Risk faktörleri nelerdir?

AIDS’ten söz etmek için kişiye HIV virüsünün bulaşması gerekir. Tümü HIV virüsü ile ilişkilidir, çünkü hastalık cilt rengi, yaşı, cinsiyeti veya cinsel tercihlerini seçmez, ancak HIV enfeksiyonu için bazı riskler vardır:

+ Prezervatif kullanmadan kişi ile cinsel ilişki (vajinal, anal veya oral)

+ En başta uyuşturucu kullanımı olmak üzere iğneler ve şırıngaların paylaşılması

+ Keskin nesnelerin, HIV tarafından kirlenmiş olan kan veya sıvıların varlığında yeniden kullanılması.

+ Gebe kalmak isteyen HIV virüsüne sahip kadınların da hamilelik, doğum ya da emzirme sırasında virüsü çocuklarına iletmemeleri için tıbbi rehberlik altında adımlar atmaları gerekmektedir.

AIDS belirtileri nelerdir?

Akut AIDS enfeksiyonu: ateş, lenf bezi bozuklukları, farenjit, kas ve eklem ağrısı gibi viral enfeksiyon semptomları; birkaç gün sonra kaybolan derideki göbek ve lekeler; ağızda, özofagus ve genital bölgelerde yaralar; iştahsızlık; baş ağrısı; ışığa duyarlılık; kilo kaybı; mide bulantısı ve kusma.

AIDS’li kişilerde görülen belirgin belirtiler şunlardır:

+ İstenmeyen kilo kaybı

+ Yorgunluk

+ Gece terlemeleri

+ Titreme

+ Birkaç hafta boyunca 38 C’den yüksek ateş

+ Kronik İshal

+ Beyaz lekeler veya dil veya ağızdaki sıra dışı lezyonlar

+ Baş ağrısı

+ Kalıcı ve açıklanamayan yorgunluk

+ Döküntüler

+ Vücutta herhangi açıklanamayan şişkinlikler

Bir önceki yazımız olan AIDS Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde aids hastalığı belirtileri, aids tedavisi ve aids tedavisi 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN