. AIDS Tedavisi Nasıl Yapılır | Sağlıklı Yaşam | Sağlıklı Portal |
Bilgi

AIDS Tedavisi Nasıl Yapılır?

AIDS Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde, HIV’i olan hastaların klinik evrimini iyileştirmek ve bulaşmayı azaltmak için tüm hastaları CD4’ten bağımsız olarak tedavi etme eğilimi vardır. Bu içeriğimizde AIDS tedavisi nasıl yapılır? bununla ilgili olarak detaylı bilgiler vereceğiz.

Mevcut birkaç ilaç vardır ve tedavi her zaman en az üç ilaçla birleştirilir. Tedaviyi standardize etmeye çalışan Sağlık Bakanlığı HIV / AIDS’in tedavisi konusunda Türkiye’de bir fikir birliği sağlamışlardır. Bugün ilk tercih edilen ilaç, üç ilaç kombinasyonu olan tek bir tablette mevcuttur. Kontrendikasyon, yan etki veya direnç durumunda, her hasta için kişiselleştirilmesi gereken diğer antiretroviral seçeneklere sahibiz. Hangi tedavi rejiminin kullanılması gerektiğini doktorunuz size söyleyecektir.

Önemli olan, tedavi başladığında hasta, hiçbir sebeple durdurulmaması gerektiğinin ve ilaçların her gün ve belirtilen aralıklarla alınması gerektiğini bilmesidir. Düzensiz kullanıldığında dirençli virüsün ortaya çıkması nedeniyle tedavi başarısız olabilir. Bu yüzden AIDS tedavisi nasıl yapılır içeriğimizde olan önerileri dikkate almanızda fayda vardır.

Kullanılan diğer ilaçlar genellikle hastanın bağışıklığının iyileştirilmesi için kullanılan ilaçlardır. HIV virüsünü temizlemezler.

Bu ilaçlar nelerdir ve nasıl kullanılırlar?

ÖNEMLİ: Buradaki hiçbir ilacı doktorunuza danışmadan veya bir hastaneye gitmeden kendi başınıza kullanmayın. Bunlar sadece AIDS tedavisinde kullanılan örnek ilaçlardır. İlaç tavsiyesi yapmak sakıncalıdır. Bu içerikten sadece fikir alabilirsiniz.

Ters transkriptaz nükleosit inhibitörleri: Bu ilaçlar virüsün kendi kendine yeniden ortaya çıkmasını engellerler.

Örnekler: Abakavir, Lamivudin, Tenofovir, Zidovudin

Nükleosid olmayan revers transkriptaz inhibitörleri: Bu ilaç sınıfı aynı zamanda, ters transkriptaz enzimi üzerinde, doğrudan etkilerini bloke ederek, virüsün çoğalmasını önler.

Örnekler: Efavirenz, Nevirapine, Etravirine

Proteaz İnhibitörleri: Proteaz enzimi üzerinde etki gösteren, etkisini bloke eden ve HIV virüsünün yeni kopyalarının üretimini engelleyen ilaçlar.

Örnekler: Atazanavir, Darunavir, Lopinavir, Ritonavir

Füzyon inhibitörleri: HIV virüsünün CD4 proteiniyle organizmanın savunma hücrelerine girmesini önleyen ve virüsün üreme döngüsünü önleyen ilaçlar

Örnek: Enfuvirtide (T20)

İntegraz inhibitörleri: Bu ilaçlar virüs aktivitelerinin önlenmesini ve yeni hücrelerin vücuda yerleşmesine izin veren ilaçlardır.

Örnekler: Dolutegravir, Raltegravir

Peki AIDS’ın kesin bir tedavisi var mı?

Geçmişte, bir HIV enfeksiyonu haberi almak ölüm cezası vermek gibiydi. Ancak bugün enfeksiyonun henüz keşfedilmemiş olmasına rağmen bu resim değişmiştir. Şu anda HIV-pozitif insanların hayatta kalma oranını arttıran anti-AIDS kokteylleri olan antiretroviral ilaçlar vardır, ancak tüm tıbbi önerileri takip etmek ve ilaçları öngörüldüğü şekilde almak önemlidir. Eğer hasta tedaviyi tavsiye edildiği gibi yapmazsa virüsün zamanla daha dirençli hale gelmesini sağlayabilir, tedaviyi zorlaştırabilir ve genel sağlığına zarar verebilir.

AIDS özellikle fakir ülkelerde dünyanın en büyük halk sağlığı sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. Türkiye’de hastalığın tedavisinde uzmanlaşmış olan merkezlerimiz var. AIDS hastalarına ilaçlarını kullandıkları ve kendi durumları için diğer tüm tıbbi tavsiyelere uydukları sürece AIDS hastalarına mümkün olan en iyi şekilde yaşamalarına yardımcı olabilirler. AIDS teşhisinin neden olabileceği ciddi bir problem, depresyon, bu duygularla uğraşmak veya aileye söylemekte zorlanmasıdır. Bu nedenle size bu konuda yardımcı olabilecek bir uzmanla, bir psikologla veya sosyal hizmet uzmanlarına danışmanız gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan AIDS için Yapılacak Testler? başlıklı makalemizde aids testi, aids testi adı ve aids testi bulmaca hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN