Bilgi

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir

Kanser türleri içindeki en sık görülen kanser tipi akciğer kanseridir. Bu kanserin ortaya çıkarılması ya da teşhisi diğerlerinden daha komplekstir. İleri evrelere kadar hasta pek bir şey fark etmemektedir. Bu nedenle belirsiz semptomlar, hastalığın tedavisini de zorlaştırmaktadır.

Akciğer kanseri risk faktörleri

Kişi çok sigara içiyorsa risk faktörü taşıyor demektir. Kesilmeyen ve 14 gün süren sürekli öksürük dünya genelinde akciğer kanseri belirtisi olarak sayılır. Öksürürken kan çıkması, boğazdan değil ciğerden gelen kan, ya kanser ya da zatürre veya verem belirtisidir. Öksürüğün karakterinde değişiklikler de belirtilerden sayılır. Genellikle kahverengi balgam koyu yeşil balgam varsa dikkat edilmelidir. Nefes darlığı da belirtiler arasındadır ama birçok astım bronşit, verem zatürre KOAH gibi hastalıkların da ortak belirtisidir.

Göğüs ağrısı uzun sürerse kanser belirtisi olabilir

Nefes alırken derinleştikçe ciğerde ağrı hissedilmesi belirtilerdendir. Kalıcı göğüs ağrısı veya kalıcı göğüs ağrısı kalp hastalıklarına işaret ettiği gibi, akciğer kanseri için de bir belirti olabilir. Vücudun uyuşması kilitlenmesi hatta felç olması da belirtilerdendir. Sık sık enfeksiyon geçiren, örneğin 4-5 kez tedavi edildiği halde tekrar eden zatürre gibi akciğer hastalıkları kanserin belirtisi olabilir. Hastada iştahsızlık başlar, bu belirtilerin hepsi varsa doktora görünmek yararlıdır. İştah kaybına bağlı olan ani kilo kaybı da akciğer kanseri belirtileri arasında sayılabilir. Hasta kendini sürekli yorgun ve bezgin hisseder.

Kimyasal madde soluma

Hastaların kimyasal maddelerin sık işlendiği yerlerde uzun süre çalışması, asbest yalıtım malzemesi, kimyasal gaz soluma sigara içme gibi bir çok temiz olmayan atmosferlerde kalması akciğer kanseri sebebi olabilir. Hastada orta evrelerde ve ileri evrelerde ses kısıklığı ortaya çıkabilir. Akciğer hava kanalları tıkanmaya başlar. Hasta bir şey yutmak isterken zorlanabilir.

Tümörün yayılması

Tümör yemek borusuna doğru ilerlediğinde bu durum açığa çıkar. Tümörlerin, yayılması nedeni ile kas sinirlerinde deformasyon oluşursa, kişinin kas sisteminde haberleşme sekteye uğrar. İleride felç ortaya çıkar. Plevral Efüzyon adı verilen su birikmesi akciğerde meydana gelebilir bu durumda kişi nefes almakta zorlanır. Akciğer kanseri yayıldığında etraftaki birçok organı etkiler. Söz gelimi karaciğeri olumsuz etkileyebilir. Sarılık ortaya çıkabilir.

Vücutta ve organlarda şişme

Boyun kol ve bacaklarda, şişme ortaya çıkabilir. Yakın süreçte kemik ve eklem ağrıları akciğer kanseri belirtilerinden olabilir. Akciğer kanseri beyin bölgesine ilerleyebilir bu durumda çok farklı hastalıklar ortaya çıkar ki, görme bozukluğu felç nöbet geçirme, damar sıkışması damar tıkanması ortaya çıkabilir. Kişinin yüzünde şişlik ortaya çıkabilir, el ve kollarda sıvı toplaması ödem ortaya çıkabilir. Yüksek ateş, tırnak yapılarının şeklinin değişmesi gibi belirtiler vardır.

Sigaranın etkisi

Günde 1 paket sigaradan daha fazla sigara tüketenlerde risk 2 katına çıkıyor. Tütün çiğneyenler, tütünü burnuna çekenler daha çok risk altındadır. Pasif sigara içmeye maruz kalanlar, içenlere oranla daha az risk gurubunda değildir. Taş –kömür ocakları kimyasal işlemlerin yapıldığı fabrikalarda çalışanlar dikkatli olmak zorundadır. Ailesinde akciğer kanseri geçirmiş olanlar varsa, kişinin riski yükselir. 60 yaşın üzerine çıkan insanlarda kanser olma ihtimali daha yüksektir.

Bir önceki yazımız olan Kanserlerin Üçte Biri Sağlıklı Yaşamla Önlenebilir başlıklı makalemizde kanser, kanser haftası ve kanserle mücadele hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN