Bilgi

Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer kanseri akciğer bölgesinde meydana gelen bir solunum yolu rahatsızlığıdır. Akciğerdeki doku ve hücreler kontrolsüz biçimde çoğalmaya başlar. Büyüyen ve çoğalan kanserli hücreler dokulara yayılıp burada tahribatlar yapar. Hayati riski yüksek bir kanser türüdür. Dünyada her yıl 1,3 milyon insan akciğer kanserinden dolayı ölür. Ülkemizde bu yıl 30 bin akciğer kanseri vakası yaşanır. Kanserli hücreler; kemik, akciğer, beyin ve böbrek üstü bezlerine yayılır. Sinsi ilerleyen kanser ilk sıralar belirti vermez. Önlenmesi en kolay kanser türüdür. 50 yaş üstü yaşlılarda çok sık görülen akciğer kanserinin oluşumunun en önemli nedeni sigara ve tütün kullanımıdır.

  • Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler kanser hücrelerinin yerleştiği bölgeye göre farklılık gösterir. Kanserli hücreler sinirlere baskı yapıp kol ve omuzda ağrılara neden olur. Kişinin sesi kısılır. Göz kapağı belirgin bir biçimde düşmeye başlar. Hırıltılı nefes alıp veren kişi nefes alıp verirken zorlanır. Öksürük gittikçe kötüleşir. Hastanın balgamında kan görülür. İştah kaybına bağlı kilo kayıpları yaşanır. Göğüs bölgesinde ağrılar ortaya çıkar. Yutkunurken güçlük yaşayan hasta nefes alıp vermede zorlanır.

  • Akciğer Kanseri Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Kanserin oluşmasında genetik ve çevresel faktörler etkilidir. Radon gazı ve çevre kirliliği akciğer kanserini tetikler. Verem, akciğer hastalıkları gibi kronik rahatsızlıkları olan kişilerde akciğer kanseri daha sık görülür. Sigara, pipo, puro ve nargile tüketen kişiler akciğer kanseri yüksek risk gruplarıdır. İçme suyundaki arsenik maddeler de akciğer kanserine neden olur.

  • Akciğer Kanseri Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanseri teşhisi için rutin sağlık kontrolleri yaptırmak gerekir. Düşük doz spiral bilgisayarlı tomografi ile tespit edilir. Röntgen ile kanserli bölge belirlenir. Balgam tetkiki ile akciğer kanser tanısı konur. Bilgisayarlı tomografi ile kitleye nasıl ulaşılacağı tespit edilir. Kanserin ilk ortaya çıktığı evreye başlangıç evresi denir. İki yönlü akciğer grafisi çekilerek tümörün boyutu, şekli, bulunduğu yer tespit edilir.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir ? başlıklı makalemizde Açik meme Kanseri, Göğüs Kanseri Nasil olur ve Göğüs kanserinin Evreleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN