Bilgi

Akdeniz Diyeti ve Kültürel Etkileşim

Akdeniz Diyeti ve Kültürel Etkileşim

Bir diyetten daha çok zengin içerikli bitki ve bitkisel ürünlerden oluşan Akdeniz diyeti bu bölgeye ait zengin mutfak ürünlerini bünyesinde barındırır. Hem kendi ülkemizde hem de komşu ülkelerin kültüründe hakim olan en leziz yiyecekler bu diyetin menüsünü oluşturan elamanlar olarak karşımıza çıkar.

Günümüzde tıbbi şartların daha elverişli oluşu beslenme alışkanlıklarımızı düzenlememiz konusundaki alternatiflerimizi çoğaltıyor. Örneğin internetten faydalanarak bünyemize uygun diyet listelerine erişebiliyoruz. Öyle ki 93 yıllarından itibaren Harvard Halk Sağlığı merkezinin başlatmış olduğu çalışmalar dünya çapında büyük bir ilgi görmüş olup, bu rağbet günümüzde de devam etmektedir.

Ayrıca Med diyeti olarak da bilinen Akdeniz diyeti, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da önerilmektedir. Kişiler arası sosyal bağları güçlendiren Akdeniz mutfağı yeni dostlukların kurulmasında da etkili olmaktadır. Her ne kadar bölge ismi bitkisel ürünleri çağrıştırsa da, Akdeniz diyetini oluşturan önemli elemanlardan biri de et ve diğer hayvansal ürünlerdir. Bu gıdalar da tıpkı diğer gıdalar gibi, besleyici dengeleyici ve vücuda direnç verici özelliktedir.

Akdeniz Diyeti Beslenmesi

Akdeniz diyetine göre beslenme tarzında şeklinde taze meyve ve sebzeler başta olmak üzere; zeytinyağlı sebze ve baklagil yemekleri ile öğünler desteklenir. Bunlara ilaveten zeytinyağı ve süt, peynir, yoğurt gibi besinlerin yağsız olanları tercih edilir. Et grubunda ise kırmızı et azaltılarak, balık ağırlıklı bir menü önerilir. Tatlı ve hamur işleri en aza indirilerek yerine kuru meyve ve kuru yemiş tavsiye edilir. Besin değeri yüksek kuruyemiş ve meyveler içinde en çok önerilen ceviz, fındık, badem avokadodur. Yukarıdaki besin ögelerini kullanarak; aç kalmadan, formunuzu koruyarak sağlıklı öğünler hazırlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan DİYET YAPANLAR İÇİN ÖNERİLER başlıklı makalemizde diyet için öneriler, diyet yapanlar için akşam yemeği önerileri ve diyet yapanlar için kahvaltı önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN