Bilgi

Akdiken Çayının Faydaları

Akdiken Çayının Faydaları

Akdiken çayı akdiken bitkisinden elde edilir. Bu bitki dünyanın sadece bazı bölgelerinde yetişir özellikle Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde ve Alaska eyaletinde doğal olarak yetişmektedir. Akdiken bitkileri büyük bir çalı grubu veya küçük bir ağaç olarak büyüyebilmektedir. Boyu 20 metreye kadar uzanan bir bitkidir. Akdiken meyvesi çeşitli renklerde bulunur. Mor, siyah gibi genelde koyu renklere yakın olur ve 3 adet tohumu vardır. Küçük çiçeklerle birlikte 5 sarı yaprak açar ve latince ismi “Cascara Sagrada” olarak bilinir.

Akdiken bitkisini tanıttıktan sonra akdiken çayının faydaları konusunda bilgiler verelim.

Akdiken çayının faydaları genellikle bağırsaklar üzerinedir. Doğal bir “müsil” olarak bilinir ve bağırsakların çalışmasına ve kabızlığı gidermekte faydası bulunduğu kanıtlanmıştır.

Kabızlık sorununun önlenmesinde çok etkilidir ve bu alanda bilinen en eski doğal tedavi yöntemlerinin başında gelir. Bitki çayı tüketildikten hemen sonra etkileri görülmez bunun için belli bir zaman geçmesi gerekir. Örneğin 12 saat geçtikten sonra bağırsakların çalışmaya başlaması gözlemlenecektir. Kabızlığa karşı sürekli olarak kullanılmamalıdır ancak kabızlık şikayetiniz varsa ara ara faydası için ek sağlık yöntemi olarak kullanılabilir. Bunun dışında “Basur” tedavisinde de doktor tarafından tavsiye edilebilecek bir üründür çünkü tuvalete çıkmayı kolaylaştırır ve basurun belirtilerini ve ağrısını hafifletmek için kullanılabilir.

Akdiken çayının faydaları konusunda söyleyeceklerimiz bunlardır ancak akdiken bitkisinin de çeşitli yan etkileri olabilir aşırı tüketimi özellikle bağırsaklara zarar verebilir günde 2 – 3 bardaktan fazla tüketilmemelidir ve 1 haftadan uzun süre tüketilmemelidir. Ayrıca hamilelik ve emzirme döneminde kadınların akdiken çayını tüketmemesi tavsiye edilir. Bunun dışında kanamalı basur hastalığı olanlar için önerilmez veya herhangi bir alerjisi olan hastalar için doktor kontrolünde kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN