Bilgi

Akne Nedir ?

Akne Nedir ?

Akne, saç köklerinde iltihaplanma oluşturan bakteriler tarafından oluşturulan ve bu köklerin ölü hücreler tarafından tıkandırılması sonucu ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır. Akne genellikle yüz, boyun, göğüs, sırt ve omuzlarda görülür. Akne nedir sorusunun tıbbi tanımı bu şekildedir.

Aknem varsa ne yapmalıyım?

Akneleriniz varsa dermatoloğunuz tarafından belirtilen tedavileri takip etmek çok önemlidir (aşağıdaki tedavi konusuna bakın). Ancak, bazı günlük bakım bu tedaviyle yardımcı olabilir:

Cildi nazikçe ve abartmadan yıkayın,

Cildinize dokunmaktan kaçının,

Dikkatlice tıraş olun,

Güneşte kalmaktan kaçının,

Saçlarınızı düzenli olarak yıkayın.

Akneleriniz varsa cildinizin iyileşmesi için evde deneyeceğiniz yöntemler mevcuttur:

Akneleri sıkmayın: bu sadece cildin kirlenmesini arttırır ve daha fazla siyah nokta ve sivilcelere neden olabilir, çünkü içerisindeki tüm sıvıyı sıkmadığınız zaman, cildin içinde bir parça yayılır ve daha fazla cildi kirletir.

Egzersizden hemen sonra duş alın: ter, bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Akne için uygun sabunları kullanmak faydalı olacaktır.

Yüzündeki yağlı ürünleri kullanmaktan kaçının: nemlendiriciler ve yağlı güneşten koruyucu maddeler sadece sebum(yağ) birikimini kötüleştirir. Bunları kullanmaktan kaçının.

Ne yediğinize dikkat edin: yüksek glisemik endeksi olan yiyecekler cildin yağlanmasını kötüleştirebilir.

Akne nedir ve nedenleri nelerdir?

Aknenin farklı türleri vardır. En yaygın akne ergenlik döneminde gelişen tiptir. Ergenlik hormon düzeylerinin yükselmesine, özellikle de testosterona neden olur. Bu hormonlar, daha fazla yağ (sebum) üretmeye başlayan cilt bezlerini uyarır.

Çocuklar ve yaşlı yetişkinlerde de akne olabilir. Ciltte sebumun aşırı üretimi ve cildin kıl folikülleri içindeki ölü hücrelerin kıl köklerini tıkaması akne nedenleri arasındadır. Bu faktörler obstrüksiyona(engelleme), bakteri birikmesine ve inflamasyona(iltihap) neden olur.

Saç kökleri saçınızı ve cildinizi yağlamak için sebum olarak bilinen yağlı bir madde salgılayan yağ bezleri ile bağlantılıdır. Vücut aşırı miktarda sebum ve ölü deri hücresi ürettiğinde, ikisi saç köklerinde birikerek bakterilerin gelişebileceği bir ortam yaratır.

Bu senaryo, folikülün şişmiş ve iltihaplı hale gelmesine, omurganın birikmesine ve sıvı birikmesine neden olabilir.

Akne nedir ve tedavisi nasıl yapılır?

Akne tedavisi cilt üzerinde yağ üretimini azaltmaya, hücre yenilenmesini hızlandırmaya, bakteriyel enfeksiyonla mücadele etmeye ve inflamasyonu azaltmaya odaklanır.

Aknenin sadece estetik nedenlerle değil, aynı zamanda cildin sağlığını korumak için de kullanılması önemlidir. Tedavinin akne izlerinin ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olduğunu söylemek de mümkündür.

Akne tedavisi için lokal terapi, ağızdan alınan ilaç veya ikisinin kombinasyonu gibi farklı tedavi tipleri vardır. Tedavi tipine karar verilirken, bireyin metabolizması dikkate alınır. Ayrıca, dermatoloğun ciltte siyah nokta, sivilce, nodül ve yara izi gibi başka yönleri de kontrol etmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Burun Kanaması Neden Olur ve Nasıl Durdurulur başlıklı makalemizde arka burun kanaması, Burun kanamalari ilk yardim ve Burun kanamalari ilk yardimBurun kanamasi neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN