Bilgi

Akne – Sivilce Oluşumu ve Tedavisi

Akne – Sivilce Oluşumu ve Tedavisi

Akne Vulgaris veya daha yaygın olarak bilinen ismiyle sivilce, kıl folikülleri ve cilt altında yer alan yağ bezlerinden kaynaklanan dermatolojik bir cilt hastalığıdır.

Sivilce, özellikle ergenlik döneminde son derece sık rastlanan dermatolojik bir rahatsızlık olup oluşumunda belirli bazı nedenler yatmaktadır. Ergenlik döneminde ve sonrasında meydana gelen hormonal değişiklikler, cilt altındaki yağ bezlerinden salgılanan ve Sebum olarak adlandırılan doğal yağ asitleri içeren salgının fazlalığına bağlı yağlı cilt yapısı, genetik eğilim, stres ve bazı beslenme alışkanlıkları sivilcelerin meydana gelmesine zemin hazırlayan önemli etkenler arasındadır.

Yağ bezlerinin cilde açılan kanalı, aşırı Sebum salgısına bağlı olarak tıkanır. Bu durumda ciltte, toplu iğne başı büyüklüğünde Komedon olarak adlandırılan siyah ve beyaz noktalar meydana gelir. Tıkalı kanallarda bakteri oluşumu sonucunda iltihaplanma oluşur. Akneler kızarır ve daha sonra iltihaplı şişlikler kendini gösterir. Böylece ciltte, sivilce olarak adlandırılan lezyonlar kendini gösterir. Akne Vulgaris, daha çok yüz bölgesinde, omuzlarda, göğüs ve sırtta oluşmaktadır. Sivilceler kesinlikle elle müdahale edilerek yok edilmeye çalışılmamalıdır. Sıkmak ve patlatmaya çalışmak, sivilcelerin artış göstermesine ve cilt yüzeyinde kalıcı izler bırakmasına sebep olur.

Akne- Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Akne- Sivilce tedavisi, Dermatologlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Sivilceler uzun zaman ciltte kalmaya yatkındırlar ve tedavisi, uzun süreç istediğinden sabır gerektirmektedir. Tedavi sürecinde hastalığın seviyesine göre, lokal pomatlar ve ağızdan alınan anti bakteriyel etkili tablet ilaçlar önerilir. Aynı zamanda, cildin yağlılık seviyesini düşürmeye sağlayacak temizleyici toniklerin nazik bir şekilde düzenli olarak kullanımı, tedaviye destek sağlayabilecek bir diğer seçenektir.

Bir önceki yazımız olan VÜCUDUMUZUN İHTİYACI 5 VİTAMİN başlıklı makalemizde vücudumuzun günlük vitamin ihtiyacı, vücudumuzun ihtiyacı b12 vitamin ve vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN