Bilgi

Alerji Nedenleri Nelerdir?

Alerji Nedenleri Nelerdir?

Alerjiler genel olarak her bir türe bağlı olarak çeşitli nedensel faktörlere sahiptir. Örneğin, riniti olan bir kişinin toz akarlarına karşı alerjisi olabilir. Bir çocuk süt alerjisi olabilir ve ishal, deri lezyonları, dudakların şişmesi veya solunum semptomları olabilir.

Alerji risk faktörleri nelerdir?

Bir kişi herhangi bir yaşta bir alerji geliştirebilir, ancak aşağıdaki durumlarda alerji geliştirme olasılığınız daha fazla olabilir:

Ailede astım veya alerjiler varsa,

Herhangi bir şeye karşı hassasiyetiniz varsa,

Alerji belirtileri nelerdir?

Alerjinin belirtileri, solunum yollarınızı, sinüslerinizi, cildinizi ve sindirim sisteminizi etkileyebilir. Alerjik reaksiyonların farklı dereceleri vardır. Alerjiler şiddetli durumlarda anafilaksi denilen ölümcül bir hastalığı tetikleyebilir

Alerjik rinit belirtileri şunlardır: Hapşırma, burun, göz veya ağzın çatısında kaşıntı, burun damlaması, sulu, kırmızı veya şişmiş gözler.

Gıda alerjisi belirtileri: Ağızda karıncalanma, dudakların, dilin, yüzün veya boğazın şişmesi, kurdeşen, anafilaksi.

Böcek ısırıklarına karşı alerji belirtileri: Isırık bölgesinde geniş bir şişlik (ödem) alanı, tüm vücutta kaşıntı veya kurdeşen, öksürük, göğüste sıkışma hissi, solunumda hırıltı olması veya nefes darlığı, anafilaksi.

İlaçlara karşı alerji belirtileri: Kurdeşen, isilik, anafilaksi, cildin sürekli kaşınması.

Alerji tedavisi nasıl yapılır?

Alerji ve alerjik hastalıklar, tedavinin başarısı ve kontrolü için çevresel kontrol önlemleri ile klinik tedavi ilişkisi ile tedavi edilir. Klinik tedavi başarısızlığı durumunda, alerjik hastalığın temel mekanizmasına müdahale eden tek tedavi olan alerjene özgü “immünoterapi” kullanılabilir.

İmmünoterapi nedir: Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, alerji aşılarının kullanımı, böceklere (arılar, eşek arıları, güveler ve karıncalar) şiddetli reaksiyonlar sergileyen hastalarda ve klinik belirtiler gösteren çevresel alerjilere duyarlı bireylere uygundur.

Alerjiye sebep olacak şeyleri ortadan kaldırmanız gerekir. Bunun için tavsiyelerimiz şunlardır:

Havalandırma: Gün boyunca pencereleri açık tutun.

Mobilya: mobilyalarınız düz kenarları ve temizlemesi kolay olmalıdır

Temizlik: günlük olarak, yeterli su, sabun ve temizlik ürünleri ile yapılmalıdır. Elektrikli süpürge kullanmaktan kaçının.

Yataklar ve yastıklar: Yılda bir kez yastık değiştirin.

Evcil hayvanlarınızın yatak odanıza girmesine izin vermeyin.

Giysilerin saklanmasına özen gösterin, kullanmadan önce kıyafetleri yıkayın.

Tahriş edici faktörlerin kontrolünü sağlayın; sigara dumanı, koku ve nem vb.

Bir önceki yazımız olan Gıda Alerjisi Nedir? başlıklı makalemizde bebeklerde gıda alerjisi tedavisi, gıda alerjisi ve gıda alerjisi belirtileri tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN