Bilgi

Alerji Nedir?

Alerji Nedir?

Alerji veya aşırı duyarlılık reaksiyonu, genetik olarak yatkın kişilerde bir dizi duruma maruz kaldıktan sonra bağışıklık sisteminin abartılı bir tepkisidir. Genellikle alerjiye neden olan durumlar şunlardır: Polenler, hayvan kılı, ilaçlar, çeşitli gıdalar. Bu içeriğimizde alerji türleri nelerdir ve nasıl oluşur, bunlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Genetik miras alerjinin temelidir ancak sadece çevresel faktörlere maruz kalma ile tetiklenir. Her yaş grubundaki bireyleri etkileyebilir ve şu anda dünya nüfusunun yaklaşık %10 ile % 20’sini etkilemektedir bu yüzden bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir ve yetişkinlerin ve çocukların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir.

Alerjilerin şiddeti kişiden kişiye değişir ve hafif tahrişten anafilaksi veya ölüme kadar gidebilen bir durum söz konusu olabilir. Alerjilerin çoğu tedavi edilemese de tedaviler alerji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Alerji türleri nelerdir?

Solunum Alerjileri: Solunum yolu alerjileri, solunum yollarını etkileyen kronik enflamatuar hastalıklardır, astım ve alerjik rinit en sık görülen hastalıklardır.

Astım: Astım klinik olarak nefes darlığı veya yorgunluk, göğüste hırıltı ve göğüste sıkışma hissi ile kendini gösterir. Genellikle öksürük eşlik eder. Astımı olan hastaların yaklaşık % 80’inde rinit vardır.

Alerjik rinit: Alerjik rinit tekrarlayan hapşırma, burun akıntısı ve kaşıntı, burun kaşıntısı (burun, göz, boğaz ve kulaklar), burun tıkanıklığı, farklı koku algılama, kızarık ve tahriş olmuş gözlerin nöbetleri ile kendini gösterir.

Mantar alerjisi: Mantarlar havada ve tavanlar, bodrum katları, dolaplar, valizler gibi kapalı ortamlarda asılı olarak bulunur ve banyolarda, mutfaklarda, fayanslarda, nemlendiricilerde ve sıcak ve kötü havalandırılan yerlerde de görülebilir. Onlar çok nemi seven ve bu nedenle deniz kenarındaki bölgelerde bol olan varlıklardır. Yüksek neme ve toza sahip yerler, mantarlar için harika bir üreme fırsatı olabilir, bu nedenle bakım gerektirmeyen klima, minder ve yastıklarda da bulunabilirler.

Polen alerjisi: Polen, bitkilerin döllenmesi için tasarlanmış mikroskobik tahıldır. Bazı türler, tozlaşma denilen belirli bir zamanda hava ile alınır. Polen taneleri solunduğunda solunum alerjisi oluşturur. Polen hastalığı Avrupa, Arjantin ve Amerika bölgelerinde daha sık görülür.

Dermatolojik alerjiler: Alerjik cilt hastalıkları da kalıtsal (genetik) eğilimleri olan bireyleri etkiler. Ana belirtiler şunlardır: atopik dermatit, kontakt dermatit, ürtiker, anjiyoödem ve strobo (sivrisinek sokması ve pire alerjisi).

Bir önceki yazımız olan Alerji Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde alerji nedenleri, alerji nedenleri kaşıntı ve alerji nedenleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN