Bilgi

Alkaloz Nedir?

Alkaloz Nedir?

Alkaloz , vücudun sıvılarının çok alkalik hale geldiği, yani 7.45’den daha büyük bir pH’a sahip olduğu durumdur. Esas olarak kanda fazla bazlar (alkali bileşikler) olduğunda oluşur. Vücut sıvılarının daha asidik hale geldiği asidozise karşı bir durumdur. Alkaloz veya asidoz ile birlikte olmak vücudun dengesizliğine neden olan vücudun pH dengesini yansıtır.

Sorunun sebebine göre, bazı alkaloz türleri vardır. Bunlar:

+ Metabolik alkaloz

+ Solunumsal alkaloz

+ Hipokloremik alkaloz

+ Hipokalemik alkaloz

+ Kompanze alkaloz.

Alkaloz nedenleri nelerdir?

+ Metabolik alkaloz, kandaki bikarbonat (baz) prevalansından kaynaklanır, bu da hem bu maddenin artması hem de asidik maddelerin kaybının bir sonucu olabilir.

+ Hipokalemik alkaloz, vücutta düşük potasyum olduğunda böbreklerin reaksiyonudur.

+ Kompanze alkaloz, asidik ve bazik bileşiklerin seviyelerinin aynı zamanda yüksek olduğu zamandır.

Alkaloz belirtileri nelerdir?

Alkalozun genel belirtileri arasında şunlar bulunur:

+ Bulantı

+ Kas spazmları

+ Ellerde titreme

+ Kas kasılması.

Daha ciddi bir şeye girerseniz, aşağıdaki gibi semptomlar ortaya çıkar:

+ Baş dönmesi

+ Zorlayıcı solunum

+ Kafada karışıklık

Alkaloz tedavisi nasıl yapılır?

Alkaloz tedavisi sorunun nedenine göre değişir. Solunumsal alkaloz, örneğin genellikle solunum hızını yavaşlatarak tedavi edilir. Bu soruna neden olan bir acıyı hafifleterek geliştirilebilir. Hiperventilasyon nedeni anksiyete olduğunda, bir kese içinde nefes almak kandaki karbondioksiti artırabilir ve duruma yardımcı olabilir. Ancak bu tüm hastalar için önerilmemektedir. Metabolik alkaloz, bu dengesizliğin nedeninin spesifik tedavisine ek olarak, su, sodyum ve potasyum elektrolitlerinin yerine koyulmasında kendi tedavisindedir. Tablo çok şiddetli olduğunda, seyreltilmiş asit intravenöz olarak uygulanabilir.

Alkaloz nasıl önlenebilir?

Sağlıklı beslenme gibi iyi sağlık alışkanlıklarını koruyarak, alkaloz gelişme riskini azaltmak mümkündür: tabağınızda sahip olduğunuz daha fazla besin, vücudunuzdaki asitler ve bazlar arasında bir dengesizlik olması olasılığından daha azdır. Bu nedenle diyetinizde vitamin ve mineral bakımından zengin birçok meyve ve sebzeyi tercih edin. Muz, havuç, fasulye ve ıspanak gibi potasyum açısından zengin besinler kanın pH’ını dengelemeye yardımcı olan iyi besinlerdir.

Bir önceki yazımız olan Albinizm Nedir? başlıklı makalemizde albinisim, albinizim ve albinizm hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN