Bilgi

Alkol Kullanmanın Zararları

Alkol Kullanmanın Zararları

İlk başlarda küçük kadehlerle başlanan alkol kullanımı daha sonra çok ciddi problemlere yol açabilmektedir bu makalemizde alkol kullanımının zararları hakkında size bilgiler vereceğiz.

Aslında küçüklüğümüzden beri alkolün zararlarını hem ailemiz hem de okulumuz bize ifade etmeye çalışmıştır. Ancak belli bir yaştan sonra girmiş olduğumuz yeni ortamlar sayesinde tabii ki bu ortamların bizi yönlendirmesini anlayamadan bir de bakmışız ki alkol kullanımını arttırmışız ve alkol bağımlısı olmuşuz.

Alkol kullanımının artmasında tabii ki çevre çok önemlidir her ne şekilde olursa olsun en başından başlamamak gerekir ancak başlandıktan sonra da zararları konusunda araştırma yapmamız şarttır. Araştırmalarımız sonucunda alkolü bırakarak daha sağlıklı bir hayata ve daha kaliteli bir yaşam tarzına sahip olabiliriz.

Alkol kullanımının zararları konusuna gelecek olursak;

  • Alkol en büyük zararı beynimize vermektedir, beynin sürekli olarak küçülmesine yol açar.
  • İlerleyen yaşlarda bellek kaybına yol açabilir.
  • Aşırı alkol kullanan bir birey daha sonra alkollü bıraksa bile beynine vermiş olduğu hasarlarında kurtulamaz.
  • Kalp hastalıklarına sebep olabilir.
  • Vücudumuzda dolaşan kanın ritmini bozarak felç riskini arttırır.
  • Görme sinirlerimizi olumsuz yönde etkileyerek göz bozukluklarına sebep olabilir.
  • Siroz hastalığına yol açarak karaciğerimizi işlevsiz hale getirebilir.
  • Böbreklerin fonksiyonlarını kaybetmesine ve böbrek iltihabına yol açarak böbrek kaybına neden olabilir.
  • Ruhi ve psikolojik durumumuzu ciddi derecede kötü etkileyebilir ve saldırgan bir tavır haline bürünmemize sebep olabilir.

Alkol kullanımının zararları bunlarla kalmamaktadır aynı zamanda iskelet ve kas sistemi üzerinde olumsuz etkileri vardır. Kemikleri güçlü tutulmasına engel olabilir. Cinsel sağlık üzerinde yine aynı şekilde çok fazla zararları vardır. Bağışıklık sistemi üzerinde yine zararları vardır ve bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği için diğer hastalıklara kolay yakalanmamızı sağlar.

Tüm bunların dışında trafik kazalarına sebep olabilir, aile içi şiddete sebep olabilir, tecavüz vakalarına sebep olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kemik Erimesi Nedir? başlıklı makalemizde Kemik Erimesi, Kemik Erimesi kaç yaşında olur ve Kemik Erimesi Nasıl tedavi Edilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN