Bilgi

Alkolizm Nedir?

Alkolizm Nedir?

Alkolizm, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir hastalık olarak kabul edilen alkol bağımlılığıdır. Alkollü içeceklerin sürekli, kontrolsüz ve ileri boyutta kullanımı vücudun düzgün işleyişini ciddi biçimde tehlikeye atabilir ve bu da geri dönüşümsüz sonuçlara yol açabilir.

Alkol bağımlısı kişi, kendi hayatına zarar vermenin yanı sıra, ailesini, arkadaşlarını ve meslektaşlarını etkilemeye meyillidir. Bu içeriğimizde alkolizm nedir, alkolizm belirtileri ve alkolizm tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Alkolün kötüye kullanımı nedir?

Alkol kötüye kullanımı alkolizmden farklıdır, çünkü kontrol edilemeyen bir durum, kontrol kaybı veya fiziksel bağımlılık içermez.

Alkolizm belirtileri nelerdir?

“Alkol bağımlılığı sendromu” olarak da bilinen alkolizm, genellikle aşağıdaki semptomlarla ilişkili olan alkolün tekrar tekrar kullanılmasından sonra gelişen bir hastalıktır:

Zorlanma: güçlü bir ihtiyaç ya da kontrol edilemeyen dürtüler.

Tüketimi kontrol etme zorluğu: başladıktan sonra içmeyi bırakamamak.

İçmeyi keserken mide bulantısı, terleme, titreme ve anksiyete gibi fiziksel yoksunluk belirtileri.

Tolerans: daha düşük dozlarla elde edilen aynı etkiyi elde etmek için daha yüksek dozda alkol alma ihtiyacı.

Alkolizm tedavisi nasıl yapılır?

Bir alkol problemiyle ilgili yardıma ihtiyacınız olduğunu anlamak kolay olmayabilir. Bununla birlikte, daha erken yardımın başarılı bir iyileşme şansını arttırdığını unutmayın.

Topluluğumuzda bir mit vardır, alkol ile ilgili bir sorunun ahlaki zayıflığın işareti olduğunu savunuyor. Bunun bir sonucu olarak yardım aramaktan utanmanız gereken bir tür kusurun olduğunu da görebilirsiniz. Bununla birlikte alkolizm diğer hastalıklar gibi tedavi alınması gereken bir hastalıktır. Alkol ile ilgili olası bir sorunu tanımlamak daha güzel bir hayat için olmazsa olmaz bir ön adımdır.

Doktorunuzla alkol kullanımı hakkında konuştuğunuzda mümkün olduğunca eksiksiz ve dürüst olmaya çalışın. Bu, alkol ile ilgili problemleriniz olup olmadığını değerlendirebilmek için gereklidir. Fiziksel sınavlardan da geçebilirsiniz. Doktor, alkol bağımlısı olduğunuz sonucuna varırsa, en uygun tedaviyi açıklayacak ve gösterecek olan alkolizm tedavisi için bir uzmana başvurmanızı tavsiye etmelidir.

Tedavinin doğası, bireyin bağımlılığının derecesine ve toplumda mevcut olan kaynaklara bağlıdır. Tedavi detoksifikasyonu (bir kişiden güvenli bir şekilde alkolden çekilme süreci) içerebilir. Tedaviler hastanelerde, evde veya polikliniklerde yapılabilir.

Ailenin katılımı ve desteği iyileşmek için gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Alerji Nedir? başlıklı makalemizde alerji nedir, alerji nedir çeşitleri belirtileri ve tedavisi ve alerji nedir en çok görülen türleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN