Bilgi

Alopesi Areata (Saçkıran) Nedir?

Alopesi Areata (Saçkıran) Nedir?

Alopesi areata, kafa derisinin yuvarlak veya oval bölgelerinde veya vücudun diğer kısımlarında “çakıl” olarak adlandırılan saç veya kıl kaybıyla karakterize bir durumdur. Bazı durumlarda, kirpikler dahil olmak üzere tüm vücut tüylerinin toplam kaybı olabilir. Bu içeriğimizde saçkıran nedir, saçkıran nedenleri ve saçkıran tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Saçkıran nedenleri nelerdir?

Alopesi areata’nın nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, fakat bağışıklık sisteminin sağlıklı vücut dokusunu yanlışlıkla tahrip ettiği durumda ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu durumda saldırının hedefi saçı oluşturacak yapılardır.

Kimlerde görülür?Alopesi Areata (Saçkıran) Nedir?

Genellikle cinsiyet ve yaştan bağımsız olarak herkesin başına gelir ve travma, hastalık veya hamilelik gibi bazı önemli olaylarla doğrudan ilişkili gibi görünür. Günlük olarak yüksek stres yükü, bu tip alopesinin ortaya çıkmasına da neden olabilir. Hastanın psikolojik yönleriyle ilgili cilt hastalıklarından biridir.

Saçkıran belirtileri nelerdir?

Saç dökülmesiyle karakterize olmasına rağmen bu sadece alopesi areata’nın bir belirtisidir. Bazı insanlar da düştüğü bölgede yanma veya kaşıntı hissi hissedebilirler. Alopesi areata en sık saçlı deride görülür, ancak sakal, kaş, kol ve bacaklarda da oluşabilir.

Saç dökülmesinin olduğu noktalar düzgün ve yuvarlaktır. Bölgede ayrıca pembe bir renklenme olabilir.

Tırnaklarda da değişiklikler olabilir. Ayrıca lupus, vitiligo ve tiroidit gibi diğer otoimmün hastalıklar ile ilişkilenme olasılığı da vardır.

Saçkıran tedavisi nasıl yapılır?

Saç dökülmesi tamamen değilse saçlar birkaç ay içinde tedavi olmadan tekrar büyüyebilir. Ancak genellikle düşme meydana geldiği bölge genellikle yeniden büyümediğinden tedavi önerilmektedir.

Bununla birlikte daha yoğun saç dökülmesi durumunda bile durumun gidişatının değişmesine ne kadar yardım edilebileceği açık değildir.

Mevcut bazı tedaviler şunlardır:

+ Deri yüzeyinde steroidlerin enjeksiyonu

+ Cilde uygulanan ilaçlar

+ Ultraviyole ışık tedavisi

+ Oral olarak verilen ilaç (ağız yoluyla).

Saçkıran önlenebilir mi?

Gündelik stres den kaçınmak alopesi areata’yı önlemenin bir yolu olabilir ancak bunun ne derece etkili olduğu belli değildir. Yani herhangi bir başka sebeple de saçkıran oluşumu görülebilir ama stres ile yakından ilişkili olarak düşünülüyor. Bu yüzden stresten kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kıvırcık Saçlarda Loc Metodu Nedir? başlıklı makalemizde Kıvırcık saç, kıvırcık saçda loc ve kıvırcık saçlarda loc hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN