Bilgi

Amenore (adet görememe) Nedir?

Amenore (adet görememe) Nedir?

Amenore, oluşması gereken dönemde adetlerin yokluğu anlamına gelir. Regl genellikle gebelikten önce, menopozdan sonra, ergenlikten önce gerçekleşmez. Diğer durumlar için amenore, tedavi edilebilir bir tıbbi durumun belirtisi olabilir. En az üç ardışık adet döngüsü kaçırmış kadınlar “amenore” için doktora başvurmaları gerekir.

Adet döngüsü ortalama 25 ile 35 gün sürer. Bununla birlikte birçok kadın küçük gecikmeler hatta sürekli döngü değişiklikleri yaşamıştır ki bunlar asla normal olarak görülmemelidir. Amenore için ilk şüphe her zaman verimli ve cinsel olarak aktif kadınlar için hamilelik olmalıdır. Bu olasılığın dışında, amenore neden olabilecek birçok kötü alışkanlık ve hastalık vardır.

Amenore(adet görememe) nedenleri nelerdir?

Amenore çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bazıları normal, bazıları ise herhangi bir kullancığınız ilacın yan etkisi veya tıbbi bir problemin habercisi olabilir. Yaşamınızın normal seyri sırasında, doğal nedenlerle amenore oluşabilir:

+ Gebelik

+ Emzirme

+ Menopoz.

Amenore(adet görememe) tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi amenore nedenine bağlıdır. Doğum kusurlarından kaynaklanan birincil amenore ise ilaç (hormon), cerrahi veya her ikisini de gerektirebilir.

Eğer amenore beyinde bir tümörden kaynaklanıyorsa, kanserli dokuda çıkarılmak üzere kemoterapi, radyasyon tedavisi veya cerrahi yapılabilir.

Eğer durum tiroid bozuklukları gibi sistemik bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, hastalığın tedavisi menstrüel dönemlerin geri dönmesine neden olacaktır.

Düşük ağırlık ya da aşırı egzersiz nedeniyle amenore oluşuyorsa, kişi aktiviteyi durduğunda ya da kaybedilen kilonun bir kısmını geri aldığında regl geri döner.

Amenore düzeltilemez durumlarda, ilaçlar bazen yalancı adete benzer bir durum oluşturabilir. İsterseniz bunun sizin için bir seçenek olup olmadığını tespit etmek için doktorunuza başvurmanız gerekir.

Amenore(adet görememe) önlemek mümkün müdür?

Amenore her zaman önlenemez. Bununla birlikte, dengeli bir diyetin sürdürülmesi ve egzersiz miktarına dikkat edilmesi, anksiyete ve stresle mücadele gibi yaşam tarzı değişiklikleri amenore ataklarını önleyebilir.

Bir önceki yazımız olan Alkaloz Nedir? başlıklı makalemizde alkaloz, alkaloz belirtileri ve alkaloz hipokalemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN