Bilgi

Anafilaksi Nedir?

Anafilaksi Nedir?

Anafilaksi, kişinin bir tür aşırı duyarlılık geliştirdiği bir alerjene maruz kaldıktan bir dakikadan kısa bir süre sonra aniden başlayan ve hızlı bir şekilde kurtarılmadığı takdirde ani ve sıklıkla şiddetli alerjik reaksiyona neden olur. İleri boyutta ölümcül olabilir.

Vücut tehlikeli gördüğü maddelere maruz kaldığında, antikor üreten bağışıklık sistemini harekete geçirir. Bununla birlikte, bazı insanlar normalde zararsız olan maddelere kendi vücutlarının abartılı bir reaksiyonu vardır ve alerji belirtileri ortaya çıkarırlar. Genel olarak bu belirtiler rahatsızlık verir ancak ölüm tehlikesi yaratmaz. Bununla birlikte bazı insanlar anafilaksiye yol açan ciddi alerjik reaksiyonlara sahip olan bu aşırı duyarlılığı geliştirebilirler.

Anafilaksi nedenleri nelerdir?

Anafilaksi genellikle spesifik bir alerjenden kaynaklanır ancak özel koşullar altında spesifik olmayan şekilde tetiklenebilir. Anafilaksi daha yoğun semptomlar üreten ve en yaygın olarak birkaç maddeden kaynaklanabilen abartılı bir alerjik reaksiyon türüdür:

+ İlaçlar, özellikle penisilin, analjezikler, hormonal olmayan antienflamatuarlar ve antibiyotikler

+ Fıstık ve diğer yağlı tohumlar, buğday (özellikle çocuklarda), balık, kabuklular, yumurtalar ve süt gibi gıdalar

+ Arılar, eşekarıları veya ateş karıncaları gibi böcek sokmaları

gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

Kimler anafilaksi olabilir?

Bazı faktörler anafilaksi şiddetini artırabilir. Bunlar:

+ Alerjilere duyarlılık

+ Yaşlılık

+ Kardiyolojik herhangi bir hastalık

+ Astım

Anafilaksi tedavisi nasıl yapılır?

Anafilaksi için ana tedavi, nöbetler için epinefrin (adrenalin) kullanımıdır. Bu hormon periferik vasküler direnci, kan basıncını ve koroner arterlerin perfüzyonunu artırır. Ayrıca anafilaksi yaygın belirtileri olan şişmeyi ve kurdeşeni azaltır.

Saldırı sırasında hava yolu tıkanıklığı için oksijen kullanılabilir.

Bundan sonra tedavi genellikle kişinin sunduğu alerjiye özgü olacaktır. Genel olarak, özellikle bir gıda veya bir çeşit ilaç ise, alerjen ile temastan kaçınmak önemlidir. Ayrıca, anafilaksisi olan hastanın kendileriyle ilgili ilaca özel bir önem vermesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Anemi Nedir? Türleri Nelerdir? başlıklı makalemizde anemi, anemi belirtileri ve anemi çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Kronik soğuk ürtiker alerjisi oluyorum sık sık. Tedavisi yok alerjiyi sadece ilaçlarla sakinleştiriyorum Daha önce böyle bir hastalığın olduğunu bilmiyordum. Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN