Bilgi

Anemi Nedir? Türleri Nelerdir?

Anemi Nedir? Türleri Nelerdir?

Anemi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kandaki hemoglobin miktarına vurgu yapılarak, herhangi bir besinin vücut için yeterince alınmaması sonucunda ortaya çıkan bir kan hastalığı şeklinde tanımlanmaktadır. Halk arasında “kansızlık” olarak da bilinir.

Anemi, demir, çinko, B12 ve çeşitli proteinler gibi besinlerin eksikliğinden kaynaklanabilir. Ancak demir eksikliği anemisi olarak bilinen yeterli şekilde demir alınamamasından kaynaklanan anemi, diğerlerine göre çok daha yaygındır (aneminin % 90’ının demir eksikliğinden kaynaklandığı tahmin edilmektedir). Demir sağlıklı yaşam için gerekli bir maddedir ve öncelikle kan hücrelerinin üretiminde ve vücudun tüm hücrelerine oksijen taşınmasında önemli rol oynar.

Çocuklar, hamileler, emziren kadınlar aneminin en çok görüldüğü gruplardır ancak erkekler ve yaşlılar da anemiden etkilenebilir.

Anemi türleri nelerdir?

Demir eksikliği anemisi: Demir eksikliği anemisi, vücuttaki demir eksikliğine bağlıdır ve bu anemi tipi diğer anemi türlerine göre yaygın olarak görülür. Kırmızı kan hücrelerinin zararları, kırmızı kan hücrelerinin azalması, boyutu ve kırmızı kan içeriğinin azalmasına neden olur. Demir, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi için gereklidir.

B12 vitamini eksikliği sebebiyle oluşan anemi türünde bu vitaminin alınmaması etkilidir.

Genel olarak vitamin eksikliğinden kaynaklanan anemilere tıp dilinde “megaloblastik anemiler” de denilmektedir. B12 vitamini eksikliğini bazı anemi türlerine de sebep olabilir. Bu türlere genel olarak “pernisiyöz” denilmektedir. B12 vitamini özellikle et, yumurta ve sütlerde bulunur. Bu vitaminin alınmamasından kaynaklanabilir. Et yemedikleri için vejeteryanlar çok sık olarak bu anemi türüne yakalanmaktadırlar.

Hemolitik anemi: Sağlıklı yaşam sürdüren insanlarda, kırmızı kan hücreleri vücut tarafından dışarıya atılmadan önce vücutta bir süre bulunur. Hemolitik anemide bu gün dolmadan kan hücresi yok edilir. Hemolitik anemi, kemik iliği yıkılan kırmızı kan hücrelerini ikame edemediği zaman ortaya çıkar.

Orak hücreli anemi: Orak şeklinde görünmesinden dolayı bu ismi almıştır. Kalıtsal bir hastalıktır (ebeveynden çocuğa geçmiştir). Hücrenin anormal şekilde görünmesinden kaynaklanır ve kan üretiminde olumsuz bir duruma yol açar. Bu da genel olarak kansızlık yaşanmasını ve kansızlık belirtilerini ortaya çıkarır.

Bir önceki yazımız olan Tonsilit(Bademcik iltihabı) Nedir? başlıklı makalemizde bademcik ağrısı, bademcik ameliyatı ve bademcik iltihabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN