Bilgi

Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne Sütü Nasıl Artar?

Yeni doğum yapan annelerin anne sütü nasıl artar sorusuyla sıkça karşılaşmaktayız. annelerin en çok merak ettiği ve kaygı duyduğu hususlardan birisi de anne sütünün bebeğe yetip yetmeyeceğidir.

Anne sütü bir bebeğin gelişiminde rol oynayan temel taşların en başında gelmektedir. Bu nedenle çocukların ilk 6 ay anne sütü ile beslenmeleri çok önemlidir. Bebeğin ilk aşısı ve hastalıklara karşı direncini sağlayan bu süt, bazı durumlarda annede azalış gösterir. Bunun tek ve kesin bir nedeni yoktur.

En doğru nedeni tam bir tabip muayenesi sonucu belli olmaktadır. Anne sütünü arttırmaya veya sütün azalmasını engellemeye yardımcı olan birkaç temel öneri şu şekilde sıralanabilir; Anne memesi boşaldıkça dolan bir yapıya sahiptir. Anne bebeğini doğru emzirme yöntemleri ile emzirir ise memesi de normal oranda boşalacaktır. Böylece vücut süt üretimine başlayacaktır. Anne sıvı tüketiminden taviz vermemelidir. Gün içerisinde insan sağlığı için gerekli sıvı tüketimi anne tarafından gerçekleştirilmelidir. Anne gün içerisinde sıvı tüketiminden kaçarsa sütte doğal olarak azalış izlenir.

Doğru Beslenme Önemlidir

Anne beslenme kalorisini düşürmemelidir. Besin kalorisini düşüren anne bitkin düşer ve vücut halsiz kalır. Bu da anne sütünde azalma meydana getirir. Sağlıklı besinlerle günde çok olmamak kaydı ile bir anne 6 öğün yemek yemelidir. Bunların 3’ü ana 3’ü ara öğünlerdir. Anne kendini psikolojik olarak emzirmeye hazır hissetmelidir. Bunun için çocuk yetiştiriciliği ile ilgili doğru kaynaklardan bilgilenmesi önerilir.

Yeni doğan bebek günde 8-10 defa emzirilmek ister. Çocuğu her istediğinde annesi emzirmelidir. Bu öğün sayısı giderek azalacak fakat emme süresi artacaktır. Bu değişim normaldir. Emzirmeden önce meme ucu temiz bir bez ile dezenfekte edilmelidir. Gerek bebeğin ağız sağlığı gerekse meme hassasiyetleri açısından bu çok önemlidir. En önemlisi, en çok hata yapılanı ise şudur; anne emzirme pozisyonunu iyi ayarlamalıdır. Çocuğu dik tutmalıdır. Çocuğun üzerine eğilip, çocuğu yatar vaziyete getirmemelidir. Nasıl ki yetişkinler yatarak beslenemezse unutulmamalıdır ki çocukta bir insandır ve yatar vaziyette beslenmesi hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça risklidir. Bebeğiniz dik bir pozisyonda emzirilmesi yöntemi ile çocuğunuzda gaz problemi de ortadan kalkacaktır. Emzirme ortamı rahat olmalıdır. Anne emzirme esnasında rahat etmelidir. Süt oranını artmasında destekleyici birkaç besin gün içerisinde özellikle tüketilebilir. Bunlardan bazıları şunlardır; Yulaf, havuç, arpa, rezene, baklagiller, koyu yeşil sebzeler, sarımsak, ceviz, fındık, badem, susam, balık ve kırmızı ettir.

 

Bir önceki yazımız olan Spina Bifida Nedir? başlıklı makalemizde Spina Bifina, Spina Bifina çocuk ve Spina Bifina hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN