Bilgi

Anne Ve Çocuk Arasındaki Problemlerin Çözülmesi

Anne Ve Çocuk Arasındaki Problemlerin Çözülmesi

Birbirleri ile iletişim halinde olan bireylerin çatışması kaçınılmazdır. Bu çatışmalar doğru bir şekilde kontrol edildiğinde kişiler arasındaki iletişimin gelişimine katkı sağlayacaktır. Birbirleri ile aralarında özel bir bağ bulunan anne ile çocuk tartışmaları da gayet olağandır. Önemli olan nokta ise bu problemlerin çözümünde doğru strateji izlendiğinden emin olmaktır. Giderilmek istenen her türlü güçlük, problem olarak tanımlanmaktadır. Problem çözmek için ise belirli basamaklar bulunmaktadır.

Problem çözme yönteminin aşamaları

  1. Sorunun tespit edilmesi
  2. Sorunun anlaşılması
  3. Sorun için hipotez oluşturma
  4. Sorunla ilgili bilgi toplama
  5. Hipotezlerin test edilmesi
  6. Soruna en uygun hipotezin belirlenmesi ve uygulanması
  7. Hipotezlerin test edilmesinin ardından genel sonuçlara varılması

Anne – çocuk arasındaki ilişkiye problem çözme becerilerinin aktarılması

Problem çözme becerilerinin geliştirilmesi hem anne hem de çocuk ilişkisi çok büyük önem taşımaktadır. Çoğu zaman problemin kaynağını bile fark etmeden insanlar birbirlerini incitmektedir. İşte bu problem çözme basamakları farkın dalık kazanma konusunda yardımcı olacaktır.

İlk adım olan anne ile çocuk arasındaki sorunun tespit edilmesi çok kritiktir. Sorun yanlış tanımlanırsa hiçbir zaman bireyler birbirlerini anlayamayacaktır. Örnek verecek olursak anne ile çocuk arasındaki iletişim eksikliği bir problem durumunu oluşturabilmektedir. Sonraki adım ise problemin analiz edilmesine yardımcı olacaktır.

Hipotezler oluşturulurken, mümkün olduğunca çok hipotez değerlendirilmelidir. Verilen örnekteki iletişimin eksikliğinin nedeni; annenin çocuğa yanlış yaklaşması, çocukta güven eksiliği, çocuğun baba ile olan ilişkisi veya bütün bunlarda bağımsız bir neden olabilir.

Ne kadar çok olasılık gözden geçirilirse amaca ulaşmak o kadar kolaylaşacaktır. Dördüncü basamakta problem ile ilgili bilgi toplanmaktadır. Karşılaşılan sorun hangi durumlarda daha bariz görünmektedir, sorunun yaşanmadığı durumlar var mıdır? Sorunun şiddetine 1 ile 10 arasında puan verecek olsak kaç aralığındadır? Gibi bilgiler edinilmektedir. Hipotezlerin test edilme aşamasında ise gerçekten probleme çözüm olacak olan seçeneği tespit etmek gerekmektedir. Bu basamakta önceki adımlarda toplanan bilgilerden faydalanılmaktadır. Hipotezler aynı zamanda ön görülen çözüm yöntemleridir. En son aşamada ise probleme en uygun olan hipotez seçilmektedir. Ardından genel bir sonuca ulaşılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Gelişiminde Sporun Yeri başlıklı makalemizde çocuk gelişiminde spor, çocuk ve spor ve çocuklar için spor hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN