Bilgi

Aort Yetmezliği Nedir Belirtisi Tedavisi

Aort Yetmezliği Nedir Belirtisi Tedavisi

Aort kapağı kalpte sol ventrikül ile aortun arasında bulunmaktadır. Görevi ise sol ventrikülde aorta atılan kanın yeniden sol ventriküle geri dönmesini önlemektir. Normalde 3 küspis yani yaprakçık tan oluşmaktadır.

Aort Yetmezliği Nedir?

Normal durumda tamamen açılıp kanın ileriye doğru gitmesine yardım eden ve kapanarak da kanın geriye doğru kaçmasını engelleyen kapakçıkların farklı sebepler dolayısıyle tam olarak kapanamaması ve ileri doğru ittiği kanın bir kısmının sol ventriküle yeniden geri gelmesi ve bu nedenle de son ventrikülün iş yükünün artmasına aort yetmezliği denmektedir. Bunun ne denli önemli olduğu, hastaların şikayetleri ve hastalığın tedavi şekilleri tamamen söz konusu geri kaçışın miktarı ile doğrudan orantılıdır. Geri kaçışın miktarına göre de aort yetmezliği değerlendirilir. Söz konusu değerlendirmenin neticesinde birinci, ikinci ya da üçüncü derece olduğuna karar verilir. Artan derece ise aort yetmezliğinin daha da önemli olduğunu göstermektedir.

Sebepleri Nelerdir?

Genel olarak aort yetmezliğine sebep olan 3 temel etken bulunmaktadır. Bunlar;

• Yaprakçıkların normalden farklı yani anormal olması,
• Yaprakçıkların yırtılma ya da deformasyon nedeni ile hasar görmesi yani künt darbeler sonucu yırtılma, romatizmal kalp rahatsızlığı ve kabin iç zarında iltihaplanma meydana gelmesi
• Yaprakçıkların bağlı olarak bulundukları aort kökünde genişleme oluşması yani hipertansiyon, bazı bağ doku hastalıkları ve marfan sendromu.

Aort yetmezliğinin sebepleri ülkelere göre farklılıklar göstermektedir. Genel olarak gelişmekte olan ülkelerde aort yetmezliğine en çok sebep olan etken romatizmal kalp hastalıkları olarak öne çıksa da gelişmiş ülkelerde kapağın 2 yaprakçık tan oluşması ya da aort kökünde genişlemesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Aort yetmezliğini sebebinin kalp hastalıkları olması durumunda genellikle diğer kapaklarda etkilenmektedir. Aort darlığı ile de ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda ya yetmezlik ya da darlık daha önemli olabilir.

Aort Yetmezliğinde Belirtiler

Hastalıkların şikayetleri tamamen yetmezliğin derecesine göre farklılıklar göstermektedir. Hafif aort yetmezliklerinde yaşam boyu şikayet devam edebilir ancak yetmezliğin derecesinde artış yaşandıkça sol ventrikülün aorta attığı kanın çok büyük bir kısmı yeniden geri geldiği için zaman içerisinde sol ventrikül aşırı yüklenme sebebi ile yorulur ve genişlemeye başlar. Bu durum ileriki dönemlerde kasılma gücünün azalmasına sebep olur. Önemli olarak adlandırılan aort yetmezliklerinde daimi olan şikayet; kalp atımının çok sarsıcı bir şekilde hissediliyor olmasıdır. Bu his hastalarda genellikle yatar pozisyondayken ve sol tarafa döndüklerinde daha da artmaktadır.

Özellikle de geceleri uyurken kap hızının yavaşlama gösterdiği saatlerde koroner damarların yeteri kadar basınçta dolmamasına bağlı olarak angina olabilmektedir. Daha ileri dönemlerde sol ventrikülün genişlemesi ve kasılma gücünde azalma yaşanması sebebi ile çabuk yorulma, halsizlik ve kalp yetmezliği şikayetleri görülebilmektedir.

Aort Yetmezliği Tanısı

Kalp sesleri tipik özellikler gösterdiği için tanı koyma aşamasında önemlidir. Ancak tanıyı kesinleştirmek adına eko oldukça değerli bilgiler içerir. Ayrıca büyük tansiyonun yüksek küçük tansiyonun ise düşük çıkması ve bazen yapılan tansiyon ölçüm işlemlerinde seslerin sıfıra dek duyulabilmesi de aort yetmezliği tanısında önemli ipuçlarındandır.

Aort Yetmezliği Tedavisi

Hafif olan aort yetmezliklerinde kalbin işini kolaylaştırmak adına bir takım ilaçlar verilerek hasta gözlemlenmektedir. Ancak önemli aşamalarda hastada farklı şikayetlere yol açması ya da sol ventrikülün aşırı yüklenme sebebi ile bozulmaya ya da büyümeye başlaması durumunda cerrahi müdahale ile kapak değiştirilmektedir. Genellikle uzun süre dayanıklı olduğu için metalik protez kapak tercih edilir ve hasta yaşam boyu kan sulandırıcı kullanır. Özel durumlarda biyolojik kapak da kullanılabilmektedir. Bu durumda kan sulandırıcı kullanılması gerekmese de ömürleri kısa olduğu için 8 yıl gibi bir süreçte dejenere olmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Şeker Hastalığı Ve Beslenme başlıklı makalemizde diyabet hastalığı ve beslenme, diyabet hastası nasıl beslenmeli ve diyabet ve beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN