Bilgi

Arap Sabunu Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir ?

Arap Sabunu Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir ?

Arap Sabunu Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir ?

Arap sabunu, epey köklü tarih boyunca kadınların ev temizliğinde ve şahsi hijyenleri için kullandığı temizlik malzemelerinin başında gelir. İçerisinde ay çiçek yağı ile sabun kimi tespit edilen Arap sabunu, filmler ve diziler de dahil olmak üzere birçok tanınmış kültür ürününe de malzeme meydana gelmiştir.Son zamanlarda, çoğu temizlik firması sabunu atık yağlardan üretmektedir.

Bu sebeple, çoğu sabunun çamaşır temizliğinde leke bırakma riski bulunmaktadır. Aynı vakitte, bu sabunların temizlik kuvveti de defa yüksek değildir. Fakat kalifiye bir Arap sabunu yaşamın birçok bölümünde işimize yarayabilir.Arap sabunu, toplum arasında “yeşil sabun” şeklinde de bilinir. Aynı vakitte, yıllar evvel, Sulh Manço hazırlayıp sunmuş olduğu “7’den 70’e” isimli programında saçlarını Arap sabunuyla yıkadığını söylemiştir.Bakteri ve enfeksiyon tutmadığı için klinik ve sağlık kurumu gibi sıhhat merkezlerinin de bu sabunla temizlendiği bilinmektedir.

Arap sabunu nasıl yapılır?

Arap sabununun yapımı için hem bitkisel hatta hayvansal yağ asitleri lazım olur. Bunlarla beraber, bu sabunun yapımında potasyum hidroksite de gereksinim duyulur. Bir oran suya eklenen potasyum hidroksitin sonrasında, sabunda bişi dilenen yağın asidi ilave edir ve 90 derece ısıda bu karışım ısıtılır. Karışımın ısıtılmasının sonrasında, sabunlaşma tecrübe et proses başlar. Bu karışıma konacak potasyum hidroksit miktarının ehemmiyeti oldukça büyüktür. Zira, şayet bu madde oldukça eklenirse Arap sabununun tesiri azalır ya da fayda sağlamak adına zarar verici duruma gelir. Bu miktarı belirlerken, sarfedilen yağ asidinin cinsine de ilgi edilmesi elzemdir.

Arap Sabununun Saça Faydaları

Saçlar için iyi bir temizleyici ve arındırıcı niteliğinde fonksiyon görür.

Saçların basitçe uzamasına yardımcı olur.

Saç dökülmelerinin önüne geçer.

Saçların kırılmasına önler.

Saçları bitkisel bir biçimde güçlendirmeye yardımcı olur.

Saçları beslemeye ve yumuşatmaya yardımcıdır.

Saçların hızlıca gözle görülebilecek şeklinde parlak olmasını sağlar.

Kuru saçları nemlendirdiği için iyi bir nemlendirici saç bakım kremi gibidir.

Saçların elektriğini verir ve basitçe taranıp biçim almasına yardımcı olur.

Boyası çıksın dilenen saçların boyasını akıtır.

Bu sayede saçların rengini açmış gerçekleşir.

Bu tesiri için saç hafta içerisinde 2-3 sefer Arap sabunuyla yıkanabilir.

Kuaförler, boya yapılırken rengi istenenden çok koyulaşan saçları açmak için de Arap sabunu kullanır.

Başta kurutuyor, keçeli bir görünüme sebebiyet sağlıyor, saçların dolaşmasına sebep veriyor ve saçları sertleştiriyor olsa da, birkaç yıkamanın nihayetinde bütün yararlarını açığa çıkarır.

Bir önceki yazımız olan Jojoba Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde jojoba, jojoba cilde faydası ve jojoba yağ hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN