Bilgi

Arı Sokmasına Ne Yapılır

Arı Sokmasına Ne Yapılır

Eğer arı sokmasına karşı herhangi bir alerjiniz yok ise arı sokmaları çok tehlikeli durumlar değildir. Arı sokmasının tehlikeli olması kişiden kişiye herkesin bünyesi metabolizması dolayısıyla vereceği tepki farklı olduğu için değişkenlik gösterir. Arı sokmalarında alerjisi olan biri için hayati bir durum söz konusudur dolayısıyla mutlaka doktora görünmelidir.

Alerji Olduğu Nasıl anlaşılır

Arı sokmasına karşı alerjimiz var ise bu durumun en belirgin özelliği nefes almada yaşayacağımız zorluktur. Bununla birlikte mide bulantısı ve kusma da kendini gösterir. Arının soktuğu bölge kızarır ve şişmeye başlar. Karın ağrısı baş dönmesi gibi şeyler gözlenir hatta baygınlıklarda yaşanabilmektedir. Nefes ama ile ilgili solunum problemi oluşturması ölüm riskini beraberinde getirir ve bu durumlarda kesinlikle bir hastaneye gidilmeli ve uzmanına görünmelidir.

Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır

Arı sokması durumunda arıyı elinizle çıkarmaya çalışmayın. Elinizle müdahale etmeniz durumunda arının daha çok zehir bırakmasına neden olursunuz. Bu durumda da yaşayacağınız acı daha da büyük olacaktır. Soğukkanlı olmaya panik yapmamaya çalışın.

Bir bıçak yardımı ile sıyırarak çıkartmanızda fayda vardır.

Bu gibi durumlarda arının soktuğu bölgeyi ovalamak veya emmek faydadan çok zarar verecektir. Arı sokmasına amonyak iyi gelir, sokulan bölgeye sürülebildiği gibi birkaç damla damlatılarak bir bardak su ile de içilebilir. Arı sokmalarına karşı kremlerde mevcuttur bunları da doktor tavsiyesi ile kullanabilirsiniz.

Neler Faydalıdır

Arının soktuğu bölgeyi soğuk tutmaya çalışın soğuk su veya buz ile bölgeyi soğuk tutabilirsiniz, ayrıca sokulan bölgeye yoğurt uygulayarak acıyı azaltabilirsiniz.

Boğaz bölgesini soktuysa sirke ile gargara yapmalısınız ve acilen doktora görünmelisiniz. Sokulan bölgeye taze maydanoz dövüp bir bez ile sarabilirsiniz. Soğan ve sarımsak da arı sokmasına karşın dövülerek bölgeye uygulanabilir.

Arı Sokması Durumunda Ne Yapmalısınız

Çok ciddi bir reaksiyon göründüyse mutlaka bir hastaneye acil servise gidilmelidir.

Arının iğnesinin çıkıp çıkmadığını derinizde olup olmadığını kontrol ediniz. Olabildiğince iğnenin deride kalmamasına bir an önce dışarıya çıkarmaya çalışın. Sokulan bölgeye buz veya soğuk su uygulayarak soğuk kalmasını sağlayın. Sabunlu su ile yıkayıp doktorunuzun önerdiği kremi bölgeye uygulayınız.

Daha önce de belirttiğimiz gibi alerjik bir belirti var ise veya ağız burun boğaz gibi bölgelerde arı sokması yaşandı ise mutlaka doktora görünmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Yanık İçin Ne Yapmalı başlıklı makalemizde yanık, yanık için ilk yardım ve yanık için ne iyidir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Babam aricilikla uğraşıyor, arı elbisesi giymeden petekleri kontrol ediyor arılar sanki babam yokmuş gibi işlerine devam ediyor ama ben arı elbisesi giydiğim halde saldırıya uğruyorum cok değişik bir yapıları var! sadık olabilirlermi acaba?:))

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN