Bilgi

Arı Sütü Kanser Hastalarına Umut Oldu!

Arı Sütü Kanser Hastalarına Umut Oldu!

Uzman doktorların arı ürünleri arasında 1 numara olarak gösterdikleri arı sütü insan vücudu için tam bir şifa kaynağıdır. Vitamin eksikliği, kanser, bağışıklık bozuklukları gibi hastalıklara deva olan arı sütünün faydalarını, nasıl ve ne kadar tüketilmesi gerektiğini yazımızda anlattık.

Arı Sütü Nedir? Nasıl Elde Edilir?
Arı sütü, işçi arıların yutak bölümünde 5-15 günde oluşan beyaz kremsi yapıda bir sıvıdır. Kremsi yapıya sahip olan arı sütü arıların arasından sadece Kraliçe Arı tarafından tüketilebilir. Üretimi ve tedarik edilmesi zor olduğundan bu ürün çok değerlidir.

Arı Sütü Kanser Hastalarına Umut Oldu!

Arı sütünü kainattaki en mucizevi besinlerden gören insanlar, arı sütü faydalarını Kraliçe arıları izleyerek gözler önüne sermiştir. Arı sütüyle beslenen kraliçe arıların diğer işçi arılara göre farklı boyutlarda ve farklı işlevlerde olduğunu gören insanlar, kraliçe arının sırf arı sütü sayesinde kendinden 2 kat büyük yumurtalar üretebildiğini görmüştür. Bu gözlem bile arı sütünün faydalarını kavramamıza yardımcı olur.

Arı sütünün içerisinde su, bal ve polen bulunur. Arılar bu besinleri yutak kısmında salgı bezleriyle salgılar ve petek boşluklarına doldurur. Arı sütünü elde etmede 2 yöntem bulunur.

 • Doğal Yöntemle Arı Sütü Elde Etme: Nisan ve Ağustos ayları arasında işçi arıların petek boşluklarına yerleştirdikleri yavrulu bölümlerin ana arı hücreleri bozularak elde edilebilir. Doğal yöntemle üretilen arı sütü bir kovandan en az 20-25 gram civarında elde edilir.4
 • Aşılama Yoluyla Arı Sütü Elde Etme: Arı sütü üreten ana arıların ürettiği süt toplanır. Ardından arının beslenmesi için şeker şerbeti ve yuvaları kapalı petekler kovana koyulur. Böylelikle arılara süt üretimi teşvik edilir.

Arı Sütü Kanserle Savaşanlara Umut Oldu!
Arı sütü faydaları saymakla bitmezken belki de en önemlileri arasında kanserle mücadelede etkin rol oynamasıdır. Arı sütü içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde nasıl kraliçe arının uzun yaşamasına yardımcı oluyorsa kanser hastaları için de umut oluyor.

Kanser hastalığının tedavi sürecinde ve sonrasında tüketilmesi hastaların vücuduna giren kanser hücrelerini cansızlaştırarak hücreleri yenilemede etkin bir rol oynuyor. Kanserin devamlı hücre üretmesini önleyerek zararlı hücreleri küstürüyor. Arı sütünü dünyadaki en önemli 3 üründen biri olarak gören uzmanlar bu mucizevi ürünün hücre yenilenmesinde, vücut sağlığını korumada ve daha pek çok hastalıkla mücadelede tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Arı Sütü Faydaları Nelerdir?
Arı sütü içerisindeki mucizevi karışımlar sayesinde insan sağlığı için mutlaka kararında tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Arı sütünü sadece hastalık sahibi olan insanların değil, vücut sağlığını korumak isteyen insanların da tüketmesi önemlidir. Özellikle ailelerin çocuklarına küçük yaştan itibaren arı sütünün faydalarını, tüketiminin önemini anlatması ve tüketmelerini sağlaması gerekir.

Arı sütünün vücut sağlığı için faydalarını sizler için derledik.

 • Kan basıncını düzenler.Sinir sistemini düzeltir.
 • Çocuk sahibi olmak isteyenlere iyi gelir, testosteron hormonunu arttırır.
 • Hücre yenileyici özelliğinden dolayı sağlıklı bir cilt görünümü sunar.
 • Kilo verme sürecinde metabolizmayı hızlandırır.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Enerji verir.
 • Büyüyen ve gelişen çocuklar için faydalıdır.
 • İçeriği vitamin ve minarel bakımından zengindir.

Arı Sütü Nasıl ve Ne Kadar Tüketilmelidir?

Arı sütünün tüketimi bal veya başka malzemelerle karıştırılarak yapılabilir. Tek başına tüketmekten ziyade başka ürünlerle karıştırılırsa daha faydalı olacaktır. Çok fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. Yetişkinler için günde en fazla 1 gram kadar kullanımı vücut için yeterli miktarda olacaktır. Çocuklar için bu ölçü yarıya indirilerek denge sağlanabilir.
Kimler Arı Sütünü Tüketmemelidir?
Arı sütü faydaları kadar arı sütü zararları da bilinmelidir. Hamileler ve emziren anneler uzman bir doktora başvurmadan arı sütünü tüketmemeli, ayrıca arı sokması durumuna alerjisi olan kişiler de asla arı sütünü kullanmamalıdır. Önerilenden fazla tüketimi sonucu;

 • Kurdeşen
 • Kaşınma
 • Solunum problemleri
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Halsizlik
 • Karın ağrısı veya ishal
 • Baş dönmesi
 • Vb. durumlar görülüyorsa mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekir

Bir önceki yazımız olan Korona Virüs Akciğere İnmeden Egzersiz ile Kurtulmak! başlıklı makalemizde corona, korona virüs ve korona virüs akciger hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN