Bilgi

Asidoz Nedir ?

Asidoz Nedir ?

Belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır?

Asidoz, kan ve vücut sıvılarının aşırı asitli olması durumudur. Vücut çok fazla asit ürettiğinde ortaya çıkabilir, böbrekler normal olarak vücut tarafından üretilen asidi çıkaramaz veya akciğerlerdeki bir problem kanda çok fazla asit bırakarak karbondioksit birikmesine neden olabilir.

Bu asit, vücudun kandaki fazla asidi salmaya çalışırken, kan pH’ını düşürerek daha derin ve daha hızlı nefes almayı sağlayabilir. Ek olarak, böbrekler idrarda daha fazla miktarda asit atmak zorunda oldukları için böbreklere aşırı yüklenebilirler.

Asidoz nedir ve türleri nelerdir?

Metabolik asidoz, vücudumuz çok fazla asit ürettiğinde veya böbrekler vücut tarafından normal olarak üretilen asidi çıkaramadığında meydana gelir. Birkaç tip metabolik asidoz vardır:

Diyabetik ketoasidoz: diyabetik hastanın kanındaki şeker (glukoz) seviyeleri çok yüksek olduğunda oluşur.

Laktik asidoz: Vücudun hücreleri yeterli oksijene sahip olmadığında, laktik asit üretilir. Bu asit kanda birikerek laktik asidoza neden olabilir.

Renal tübüler asidoz: Böbrek hastalığı olan kişiler, kanda doğal olarak bulunan ve idrar yoluyla atılması gereken toksinleri filtrelemekte zorlanabilirler. Bu, kanda toksin birikmesine neden olarak metabolik asidoza neden olur.

Hiperkloremik asidoz: Şiddetli ishal ve böbrek problemleri kandaki asitleri nötralize eden düşük bikarbonat seviyelerine neden olabilir. Bu dengesizlik metabolik asidozise neden olabilir.

Solunum asidozu, akciğerlerdeki bir problem, kanda karbondioksit birikimine neden olduğunda kanı çok asitli hale getirebilir.

Asidoz Nedir ?

Asidoz nedir ve belirtileri nelerdir?

Hafif metabolik asidozu olan bir kişi, belirtilere sahip olmayabilir. Resim kötüleştikçe, kişi son derece zayıf ve uykulu hissetmeye başlar. Diğer belirtiler şunlardır: Kalp atışı, baş ağrısı, zihinsel karışıklık, zayıflık ve yorgunluk, bulantı ve kusma vb.

Asidoz nedir denildiği zaman bilmeniz gerekenler bunlardır. Herhangi bir anormal durum gördüğünüz zaman doktora gitmenizde fayda olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Akne Nedir ? başlıklı makalemizde akne, akne cilt sorunu ve akne izleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN