Bilgi

Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Asma Yaprağı Nedir?Üzüm yapraklarına verilen isminden tanıdığımız asma yaprağı aslında yemeklere ev sahipliği yapan ögelerden olması ile de oldukça popüler bir tüketim aracıdır.

Salamurası kurulabilen, haşlaması ile beraber tüketilebilen, turşu veya kurutulmuş şekli ile çok geniş bir yelpaze içerisinde insanlara faydalı olan asma yaprağının farklı lezzetlerinden bahsetmek de mümkün olacaktır. Nitekim farklı besin maddelerini içermesinden ötürü sağlık konusunda da faydalı bir bitki olma özelliğini de bünyesinde bulundurur. Asma yaprağının hemen her yerde yetiştiğini görmek çok mümkün olmasa da özellikle de sıcak alanlarda sık sık karşımıza çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır. Her ne kadar asma yaprağını daha çok yemekler aracılığı ile tanımış olsak bile biraz daha sağlığa olan katkılarından bahsetmek de gerekiyor.

Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir?
Hemen hemen bütün yeşil yapraklı sebzeler gibi içerisinde bulunan bileşenlerden ötürü asma yaprağının faydaları da yaygın olarak tıp sektöründe yer almaktadır.

Özellikle köy ve kasaba gibi alanlar içerisinde pek çok özelliğinden söz etmek de yanlış bir maddeleme olmayacaktır.
Kalp rahatsızlıklarına iyi gelmesi,
Hafızaya olumlu katkı yapması,
Diyabet hastalıklarına karşı savaşan bir yapısı olması,
Göğüs ve baş ağrısına çözüm olması,
Romatizma hastalığında tedavi süreci başlatması,
Görüldüğü üzere asma yaprağının fevkalade olumlu etkilerini bu şekilde saymak mümkün olacaktır. Taze iken tüketildiği takdir de daha farklı kazanımları da insanlara sunduğu konusunda çeşitli rivayetler olsa da bunun asla bir tüketim tavsiyesi olmadığının da altını çizmek gerekiyor.

Asma Yaprağı Nasıl Tüketilmelidir?
Asma yaprağı yukarıdaki satırlarda da belirtmiş olduğumuz gibi dolma yemeklerinin vazgeçilmez ögelerinden bir tanesidir. Dolayısı ile yan besinler ile beraber dolmanın kaplama malzemesi olarak asma yaprağını tüketmeniz son derece normal olacaktır.
Bunun yanı sıra turşusu da kurularak farklı sebzeler ile birleştirildiği zaman hem ekşi hem de sağlıklı bir tüketim seçeneğini de insanlara sunmaya devam etmektedir. Buharda pişirilmesi de tabi ki saf sebze yemeği isteyenlerin, zeytinyağı karışımları ile beraber tüketmesinin kapılarını sonuna kadar aralamıştır. Ancak hamile, gebe veya çocuklar için uzun süreli tüketimlerde doktor tavsiyesi almak elzem noktada yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN