Bilgi

Avakado Yaprağı Çayı Faydaları

Avakado Yaprağı Çayı Faydaları

Avokado’nun çok sağlıklı bir besin olduğu ve diyette en iyi sağlıklı yağ kaynaklarından birini temsil ettiği yaygın bir bilgidir. Avokado yaprağının daha da zenginleştirici proteinler, lifler, mineraller ve flavonoidler ve fenoller gibi fitokimyasallar meyvenin kendisinden daha fazladır.

Avakado yaprağı çayını tanıyalım.

Avokado yaprakları çeşitli tıbbi amaçlar için kullanılır. Bazı reçetelerde taze yaprak tüketiminden faydalanılabilir ancak en yaygın olanı bitkinin faydalı bileşenlerini çıkarmak için bir çay hazırlamaktır.

Avokado, Meksika’ya özgü bir ağaçtır ama aynı zamanda Brezilya gibi başka yerlerde de yetişir. Türün adı Persea Americana Miller’dır ve esas olarak Güney Amerika ve Orta Amerika ülkelerinde bulunur.

Avokado yaprağı, meyvenin diğer kısımlarından daha fazla besin maddesi içerir. Birçok kişi avokado yapraklarının bu besleyici gücünü bilir. Hafif acı tada sahip olmasına rağmen bu çayın faydaları onun tadını değerli kılmaktadır.

Avakado yaprağı çayı ne için kullanılır?

Çalışmalar avokado yaprağı çayı tüketiminin konvülsiyonları önlemeye, kan glikoz seviyelerini azaltmaya, ülser ve kilo verme ile mücadele etmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Avokado örneğin ateroskleroz, diyabet, romatoid artrit, kronik enflamasyon ve hatta bazı kanserler gibi kardiyovasküler hastalıklar da çeşitli hastalıkların ilerlemesini önleyebilir.

Avakado yaprağı çayı faydaları.

  1. Kas ağrıları için faydalıdır.

Avokado yaprağı çayı, kas ağrısının tedavisinde ve rahatlamasında etkili olabilir. Rahatlatıcı etkisi nedeniyle çay tüketimi, bazı çalışma türlerinde ya da spor salonunda eğitim sırasında ve aynı zamanda duruş ve kötü alışkanlıklardan kaynaklanan problemler nedeniyle ortaya çıkan kaslara yüklenilmesinden dolayı kaslardaki gerginliği hafifletmeye yardımcı olur.

  1. Sindirim sağlığı için ve ülser için faydalıdır.

Avokado yaprakları, mide asiditesini düzenleyen flavonoidler, saponinler ve tanenler gibi fitokimyasal bileşikler açısından zengindir. Bu mide ülseri geliştirme riskini azaltır, ayrıca mide yanması ve kötü sindirim gibi diğer mide rahatsızlıklarını önlemektedir.

  1. Nöbetlerin azaltılmasına etki eder.

Geleneksel Afrika tıbbında, insanlar çocuklarda nöbet ve epilepsiyi tedavi etmek için avokado yaprakları kullandılar. Hayvan çalışmalarında da bunu gerçekten kanıtlamışlardır.

Nöbet geçiren fareler üzerinde yapılan deneye göre avokado yaprağı ekstraktı verilen fareler sinirlilik ve nöbet durumlarında azalma gerçekleşti. Bununla birlikte insanlarda böyle bir etkiyi kanıtlamak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

  1. Azalmış kan şekeri seviyesine etki eder.

Avokado yaprağı diyabet hastaları için faydalı olabilir. Diyabetik fareler ile yapılan bilimsel bir çalışma, avokado yaprağı ekstresinin hipoglisemik etkilere sahip olduğunu yani kan şekeri seviyesini uygulamadan sadece 6 saat sonra azalttığını göstermiştir.

Bu muhtemelen bitkinin yağ yakmasına ve vücuttaki glikoz seviyelerini azaltmaya yardımcı olan antioksidan ve fitoester bileşiklerden kaynaklanmaktadır.

  1. Avokado yaprağı çayları kilo vermenizi sağlar.

Avokado yaprağı ekstraktlarına sahip hayvanlarda yapılan çalışmalar, bitkinin tüketiminin yağ dokularında biriken yağ yakımını artırabildiğini ve böylece kilo kaybına katkıda bulunduğunu kanıtlamaktadır.

  1. Kan basıncında azalma sağlar.

Avokado yaprağı çayı, kan damarlarını gevşetmeye ve genişletmeye yardımcı olur. Bu kanın damarlardan geçişini kolaylaştırır, kan akışını iyileştirir ve yüksek tansiyonu düşürür.

  1. Cilt sağlığı

Yüksek antioksidan içeriğinden dolayı avokado yaprakları cildin gençliğini korumasına yardımcı olur ve cildi hastalık ve iltihaplardan korur. Bu maddeler, ciltte kırışıklıkların ve izlerin ortaya çıkmasıyla erken yaşlanmaya neden olabilen serbest radikallerin neden olduğu hasarı önler.

  1. Diğer faydalar

Avokado yaprağı çayı da pamukçuk ve kaviteler gibi ağız problemlerinin tedavisinde etkili gibi görünmektedir, astım gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde ve vücutta şişme rahatlatılmasına yardımcı olabilir.

Avokado yaprağı besinlerine bir göz atalım?

Proteinler

Avokado yaprağı, meyve posası veya tohumundan daha zengin protein içerir. 100 gram avokado yaprağı bir kısmında 25.5 gram proteinlere karşılık gelirken meyve posası sadece 1.6 gram protein içerir.

Lifler

Avokado yaprağındaki lif içeriği de meyvenin diğer kısımlarından daha ağır basmaktadır. 100 gram avokado yaprağında 38.4 gram diyet lifi var. Meyveni kendisinde ise sadece 2 gram lif bulunur.

Mineraller

Avokado yaprakları, sodyum, magnezyum, çinko, demir, manganez, potasyum, fosfor ve kalsiyum gibi genel sağlığın korunması için önemli miktarda mineral içerir.

Örneğin, potasyumun iyi bir şekilde alınması hipertansiyonun önlenmesine ve tedavisine yardımcı olurken, kalsiyum sinir sistemi ve kan dolaşımına ek olarak kemik yapısını desteklemeye yardımcı olur.

Fitokimyasallar

Fitokimyasallar, bitkilerde sağlık yararlarını destekleyen kimyasal bileşiklerdir.

Bir başka örnek ise bazı kanserler ve kardiyovasküler problemler gibi kronik hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltarak hücrelerin ve dokuların hücrelerinde oksidatif hasarı önlemek için kullanılan fenoller, antioksidanlardır. Protein ve liflerde olduğu gibi avokado yapraklarında bulunan fitokimyasalların miktarı normal olarak meyvede veya tohumunda bulunandan daha yüksektir.

Kuarsetin

Kuarsetin, vücuda sunduğu koruma için öne çıkan flavonoid bir besindir. Yüksek antioksidan gücü sayesinde serbest radikalleri ortadan kaldırır ve hastalıkların gelişmesini engeller.

Polifenoller

Polifenoller avokado yapraklarında da öne çıkarlar çünkü bitkiyi parazitler ve patojenlere karşı ekim sırasında korurlar ayrıca bitki bileşenlerinin tadı ve rengine katkıda bulunurlar. Bu madde sağlık için yararlı bir antioksidan etkiye de sahiptir.

Avokado yaprağı çayı kilo verdirir mi?

Avokado yaprağı çayı kilo verme sürecinde yardımcı olabilir. Bu, içeceğin yağ dokularında depolanan yağ yakımına yardımcı olmasından kaynaklanmaktadır.

Daha önce de belirtildiği gibi, çay glisemik indeksi kontrol edebilen ve yağ yakımını teşvik edebilen birkaç bileşen içerir. Bu şekilde avokado yaprağı çayı alımını dengeli bir diyetle ve uygun bir egzersiz planıyla birleştirirseniz kilo kaybı gözlenecektir.

Buna ek olarak avokado yaprağı çayı idrar söktürücü özellik gösterir çünkü vücuttan gelen atıkların giderilmesinde yardımcı olan diüretik özelliklere sahiptir.

Not: Ortalama 1 avokado 35 gr. 50 kcal

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN