Bilgi

B Vitaminin Saça Faydaları ve Maske Tarifleri Nelerdir ?

B Vitaminin Saça Faydaları ve Maske Tarifleri Nelerdir ?

B Vitamini Nedir?

B vitamininin hücre metabolizmasında çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Suda menzile özelliği olan ve vitamin karakterinde gayret gösteren koenzimlerin yapılarında tespit edilen kimi maddeler B grubu vitaminleri olarak adlandırılır. B vitamini grubunda folik asit, biotin, pantotenik asit, nikotinik asit gibi vitaminler de yer alır ve B vitamini karışımı olarak adlandırılırlar. B grubu vitamininler bedende depolanan vitaminler değildir. Gelişme, sindirim ve sinir sistemlerinin gelişmesini temin ederler. Eksikliği halinde yorgunluk, iştahsızlık, kabızlık, bağırsak sisteminde bozukluklar, ilerleme geriliği, sinir iltihapları gözlemlenir.

B Vitaminin Saça Faydaları Nelerdir?

Saç ve saç derinizle alakalı meseleler yaşıyorsanız B vitaminini iğne olarak uygulayabilirsiniz fakat bu kesinlikle uygulanan tahliller ardından hekim tavsiyesi ile uygulanmalıdır. Herhangi bir cilt eksperine görünmeden kendisi kararınızla bu tür bir iğne tedavisine başvurmamanızı öneririz.B vitamini saç derisini besleyen vitaminler arasında bulunur. E vitamini eşliğinde de kullanmak mümkün.Düzenli olarak B vitamini almanız durumunda saç derisinde meydana gelebilecek meselelerin önüne geçme imkanınız olacaktır.

Vitamin B2 (Riboflavin)

Bu türü süt ve süt ürünlerinin tamamında yer alır. Ayrıca ekmek ve ette de yer almaktadır. B2 vitaminin eksikliği halinde saç derisi çabucak yağlanır, saçlar basit kırılır, güçsüzleşir ve kurur. Eğer kafi oranda B2 vitamini alırsanız saçlarınız tabii nemini korur, daha fazla sağlıklı ve işlek bir görüntüye sahip gerçekleşir.

Vitamin B3 (Niyasin)

Şayet saçlarınızın tabii rengini savunmak ve beyazlamasını yavaşlatmak istiyorsak ihtiyaç duyduğunuz şeylerden bir tanesi de B3 vitamini. B3 vitamini tahıllarda, karaciğer ve et ürünlerinde bol miktarda yer almaktadır. Eğer bu ürünler yönünden noksan beslenirseniz saçlarınız süratli ve erken beyazlayabilir.

Vitamin B5 (Pantotenik asit)

B5 vitamini tavuk, kırmızı et, tahıl ve karaciğerde yer alır. B5 vitamini eksikliğinde saçlarda çok miktarda dökülme görülür ve saçlar cansızlaşır. Yeterli miktarda alımında ise saçlar gürleşir ve henüz sıhhatli uzar. Eğer saçlarınızın öbek öbek dökülmesini engellemek istiyorsak yapmanız istenilen şeylerden bir tanesi de bu vitaminin alımına ilgi göstermek.

Bir önceki yazımız olan Arap Sabunu Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde arap sabunu, arap sabunu kullanımı ve arap sabunu nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN