Bilgi

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ VE ÇÖZÜMLERİ

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ VE ÇÖZÜMLERİ

B12 Nedir? B12 vitamini insan vücudunda önemli bir yer tutan görme yetimizi ve yorgunluk hissimizi düzenleyen vitamindir. Kendisinin eksikliği de hissiyat olarak kötü sonuçlar doğuruyor maalesef. B12’nin eksikliğinde vücudunuzda hissedeceğiniz ilk ağrı genelde kafa arkası bölümünde oluyor aynı sırada erken yorgunluk hafif görme yetisi kaybı ile de kendini gösterebiliyor.

B12’nin ileri aşamasında ise baş dönmesi, gözleri açamama, sürekli yorgunluk ve uyku belirtileri ile kendini gösteriyor. Maalesef bu durum benim de başıma geldiği için bu kadar net konuşabiliyorum. Peki B12 nelerde bulunuyor? B12 vitamini aslında hayvansal yağlarda bulunan bir vitamin yani etlerde ve et ürünlerinden yapılmış yiyeceklerde bolca bulunuyor. Fakat şöyle bir durum var aşırı B12 kaybı yaşayıp ayakta bile duramıyorsanız yemek yiyerek kolay kolay düzelmiyor ancak ilaç tedavisi ile vücudunuzdaki B12 eski oranlarına dönebilir.

B12 EKSİKLİĞİNİN ÇÖZÜMLERİ: Bu vitamin yukarıda bahsettiğim gibi hayatınıza yüksek derecede etki edeceği için dikkate almanız gerek. Öncelikle sürekli baş ağrısı hissediyorsanız ve yorgunluk belirtileri varsa özellikle uykudan uyandıktan 2 ile 3 saat sonra tekrar uykunuz geliyorsa doktora gidip kan tahlili yaptırmanız gerekmektedir. B12’nin en çok baş gösterdiği insanlar uyku düzeni olmayıp sürekli elektronik aletlerin başında vakit geçiren ve yemeklerden de düzgün faydalanamayanlar da ortaya çıkıyor. Peki bunun çözümü nedir? Bunun 2 çözümü var ileri derece bir B12 eksikliğiniz yoksa telefondan ve bilgisayardan 1 hafta kadar uzak durun ve kendinize uyku düzeni yapın. Uyku düzeninden kastım saat 12yi geçmeden uyuyup sabah kalmak çünkü vücut gece uykusu aldığı vakit daha sağlıklı bir şekilde uyanıp düzeni sağlıyor. Yemek anlamında da protein ağırlıklı et ürünleri yemenizi tavsiye ederim. Peki ileri derece bir B12 eksikliğiniz varsa size ne iyi gelir? Maalesef bu durumda doktora gitmeniz gerekmektedir çünkü ileri derece eksikliğin yerini doldurmak için saf B12 almanız gerek bu da iğne veya ilaç ile sağlanıyor. 1 ay kadar ilaç aldıktan sonra tekrar kan tahlili yaptırıp her şeyin yolunda olup olmadığını doktorunuza danışın çünkü demir eksikliği gibi hastalıklar da B12 gibi etki gösterebiliyor.

TAVSİYE

Size vereceğim en iyi tavsiye ayda bir veya iki defa kan tahlili olmanız çünkü kendi başıma geldiği vakit ilk ölçümde B12 eksikliği ile karşılaşıp 1 ay kadar ilaç kullanıp eski değerlerine ulaştırdım fakat baş ağrım tamamen geçmedi tekrar kan tahlili yaptırdığımda demir ihtiyacı olduğunu fark etti doktor bundan dolayı pekmez gibi yiyeceklerden almamı tavsiye etti.

Bir önceki yazımız olan En Güzel Bayram Tatlıları başlıklı makalemizde en güzel bayram için tatlı, en güzel bayram tatlıları ve en güzel bayram tatlıları ev yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN