Bilgi

Bacak Antrenmanının Önemi

Bacak Antrenmanının Önemi

Bacak Antrenmanının Önemi

Spor yapanların fazlası bacak antrenmanlarını suistimal eder. Bunun sebepleri; bacakları yağlı bulunmadığı için bacaklarını çalıştırmayı gereksiz görmeleri, bacak antrenmanlarının zor gelmesi ya da resim olarak daha göz önünde olan göğüs, kol, karın bölgelerine ağırlık vermeleri gibi bahaneler olabilir.Derhal şunu belirtelim, çevresel yağ verme diye olması yoktur, göbeği yağlı olan birinin bacak antrenmanına lüzum duymuyor olması yanlıştır.

Bilakis bacak antrenmanları bel ilçesinde tespit edilen yağların eritilmesinde en fazla tesirli olan antrenmandır. Bacak antrenmanları sırasında beden growth(büyüme) hormonu salgılar.Büyüme hormonu depolanmış yağların kana karışıp yakılmasını hızlandırmaktadır. Ayrıca büyüme hormonu adale büyümesine yardım eder, bedende adale seviyesi arttıkça yağ yakım sürati da artacaktır.Örneğin; 85 kg ağırlığında yağ seviyesi %20 olan bir bireyin 70 kg ağırlığında yağ seviyesi %35 olan şahsa nispeten yağ yakımı daha sürat li olacaktır. Kas kütlesi arttıkça daha sürat li yağ yakımı olacaktır.Vücutta tespit edilen en devasa adale grubu bacaklarda tespit edilen Gluteus Maksimum ve Hamstrings’dir. Bu kasların çalıştırılması ile büyüme hormonunun salgılanması artacaktır.

Bacak kaslarını büyüten kişilerin üst beden antrenmanlarında ortalama %20 verimlilik yaftası bulunduğu gözlemlenmiştir. Bacakları kuvvetli olan şahıslar tesirli efor aktarımı sayesinde üst beden faaliyetlerini henüz bereketli yapacaklardır. Bench press yapar iken veyahut biceps curll yapar iken bacaklardan efor alarak yaparız. Boksör yumruk atarken kuvveti bacaklardan verir, yere ne kadar dayanıklı basar ise yumruğu o kadar kuvvetli olacaktır. Basketbolcular smaç yapar iken kollarından defa bacak kaslarından efor alırlar, Gluteus Maksimum kasları sıçramada en verimli kaslardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN