Bilgi

BAKIR MİKTARI FAZLA OLAN YİYECEKLER

BAKIR MİKTARI FAZLA OLAN YİYECEKLER

  • Deniz Ürünleri- İstiridye
  • Avokado- Keçi peyniri
  • Kuru Bakliyat- Kuru Kayısı
  • Maydanoz – Kabuklu Meyveler
  • Günlük Vücudumuzun Bakır İhtiyacı

Her birey kendinden yola çıkarak, kendi sağlığına dikkat eder ve yeteri kadar besin ve protein tüketirse, sağlıklı bir toplum oluştururuz. Tükettiğimiz besinler insan vücudunun doğru bir şekilde işlevini gerçekleştirebilmesi, açısından içerdikleri kalsiyum vitamin ve mineraller bakımından zengin olmalıdır. Günlük hayatta tükettiğimiz besinler iki öğe altında toplanırlar. Bu öğeler; makro ve mikro’ dur, makro besin öğesi içerisinde karbonhidrat yağ ve protein bulunurken, mikro da ise vitamin, mineral ve sudan oluşmaktadır. Mineral deyince ilk bakır gelir aklımıza, bakır vücuda besinler yoluyla yeteri kadar alınmalıdır.

Bu elemente bütün canlıların ihtiyacı vardır, çünkü besin yoluyla yeteri kadar bakır alınması metabolizma için büyük önem taşır. Bakır vücudumuzda enerji üretimini hızlandırır, bağ dokularının oluşumunda büyük payı vardır.
Bakır öyle bir element’ ki vücudumuzda eksildiğinde ya da fazlalığında problemlere yol açabilen, minerallerden birisidir. Günlük ihtiyaç duyduğumuz bakır 1-2 mg olarak alınmalıdır. Sağlığımıza dikkat edip dengeli beslenirsek bu miktarı rahatlıkla alabiliriz.

Bakır mineralinden zengin yiyecekler; susam, fıstık, kuru baklagiller, yumurta, yeşil sebzeler ya da besin değeri yüksek olan hayvansal gıdaları da örnek verebiliriz.

Deniz Ürünleri:
Günlük hayatımızda her mevsim tükettiğimiz deniz ürünleri mineral bakımından zengindir. Bir mineral olan bakır istiridye, yengeç, ıstakoz ve sardalye gibi deniz ürünlerinin içerdikleri bakır miktarı oldukça fazladır. Vücudumuz fazla bakır yüklediği zaman protein alımı artmaktadır.

İstiridye:
İstiridye kabuklu bir deniz hayvanıdır, herkes tarafından sevilerek tüketilen bir besindir. İhtiyacımız olan miktarda vitamin ve mineral içerir. İçerisinde D, B 12, demir, fosfor, çinko ve bakır gibi elementleri kapsar. Hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemiz için doğanın bize sunduğu geniş besin yelpazesinin içerisindeki kalsiyum, protein, vitamin ve minerallere ihtiyacımız vardır, bakırda bizim sağlığımız açısından, vücudumuzun alması gereken bir mineraldir.

Avokado:
Ülkemizde Akdeniz bölgesinde üretimi yapılan bir meyvedir. Günlük öğünlerimizde tükettiğimiz avokado sağlıklı yağların dışında zengin bir vitamin ve mineral deposudur. 100 Gr avokadonun içerisindeki bakır bileşimi 0.19 mg civarındadır.
Bu element vücudumuzda eksildiği zaman vücudumuzun hastalıklara karşı direnci azalır ve kemik bozuklukları, anemi, beyaz kan hücrelerinin azalması gibi hastalıklara yol açabilir. Ayrıca beyaz kan hücreleri vücudun kanserle savaşmasında çok büyük bir etkendir.

Keçi Peyniri:
Günlük hayatımızda en çok tükettiğimiz bir diğer besinde peynirdir. Peynir içeriği itibariyle vitamin ve minerallerden oluşan bir vitamin kaynağıdır. İçinde B grubu vitaminlerinden kalsiyum ve bakır gibi biyokimya değeri yüksek olan zincirlerden oluşmaktadır. Tarım Bakanlığının araştırmaları sonucu keçi peynirinin 100 gramında 0.64 mg Bakır Cu rastlanmıştır. Süt ve taze meyvelerde bakır içeriği azdır.

Kuru Baklagiller:
Ülkemiz genelinde sofralarımızda en çok tüketilen besin kaynağı kuru baklagillerdir. Bunlara örnek verecek olursak; nohut, fasulye, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, bezelye ve daha diğerleri bu kuru gıdalar vücudumuzun adeta koruyucu kalkanı gibidir. İçerdikleri B grubu vitaminlerinden, kalsiyum, çinko demir ve bakır gibi mineral bileşeninden oluşmaktadır.

Kuru Kayısı:
Meyveler hayatımızda her mevsim yer almaktadır, kurutularak zengin içeriğinden hiç bir vitaminini kaybetmeden her zaman tüketebileceğimiz mineral deposudur. Özellikle kayısı kurusu sindirim sistemimiz için akla ilk gelen meyvelerden birisidir. İçerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir ve bakır gibi minerallerdir. Sağlığımız açısından günlük az miktarda her renk ve çeşit meyve kurusu tüketebilirsiniz.

Kabuklu Meyveler:
Günlük yaşantımızda yemeklerin ve tatlıların lezzetini artırmak için tükettiğimiz kabuklu besinlerdir. İçerdikleri doymamış yağ oranlarının yanı sıra E ve B grubu vitaminleri mevcuttur. Örnek verecek olursak badem, yer fıstığı, ay çekirdeği, ceviz bunlardan sadece bir kaç tanesi çocuklarımızın beyin gelişimine büyük katkı sağlar.
Kabuklu meyveler içindeki vitamin ve minerallerden dolayı tam bir protein desteğidir. İçinde ayrıca magnezyum ve bakır gibi minerallerde bulunmaktadır. Hamileler içinde günlük önerilen porsiyon miktarında tükettikleri takdirde, bebeklerinin gelişimine tam destek verir. Her yaş grubunun severek tükettiği bu besin fazla kalori içerdiği, için günlük belli bir oranda tüketilmelidir.

Maydanoz:
Meyveler ve sebzeler tüketilmesi, sağlığımız açısından çok büyük öneme sahiptir. Yeşil renkteki meyveler ve sebzeler arasında bulunan maydanoz tek başına vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller bünyesinde mevcuttur. Maydanozdaki bakır miktarı 0.49 mg olarak tespit edilmiştir.

Günlük Vücudumuzun Bakır İhtiyacı:
Vitaminlerin ve minerallerin vücudumuzdaki her bir organa ayrı bir güç kattığı gibi kas ve sinir sistemimizi en iyi şekilde korur. Bedenimizin günlük aldığı vitamin ve mineral miktarının fazlası sağlığımıza zarar verebilir. Bir mineral olan bakır bir günde her yaş grubunun, vücuduna belli oranlarda girmesi, sağlığımız açısından çok önemlidir.

Bu oranlar ise şu şekildedir;
Bebekler 200-220 mg
Çocuklar 340-700 mg
Yetişkinler 900-1500 mg

Bedenimizin günlük bakır ihtiyacı bu oranlar aralığında, olmalıdır. Vücudumuzun ihtiyacından fazla bakır alımında Siroz ve Wilson adıyla bilinen hastalığa sebebiyet verebilir.

Bir önceki yazımız olan Sütlaç Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde kolay sütlaç tarifi, sütlaç nasıl yapılır ve sütlaç tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN