Bilgi

Baş Ağrısı Nedenleri

Baş Ağrısı Nedenleri

Yediden yetmişe herkeste görünebilen baş ağrısı ile baş etmek bazı konulara dikkat ederek mümkündür.

Baş ağrılarını iki farklı gruba ayırabiliriz bunlar; gerilim ağrıları, küme baş ağrıları ve migren olmak üzere ilki Primer baş ağrılarıdır. İkincisi ise kanama, glokom, dev hücreli arterit, tümör, hipertansiyon, enfeksiyon gibi sekonder baş ağrılarıdır.

Baş ve boyun bölgesinde oluşan ağrıların tetiklediği irritasyon kaynaklı oluşan ağrılar sonucu hissedilen ağrılardır baş ağrıları. Baş ağrısına tanı koyup tedavi etmemize yarayan oluşturduğu etkidir. Bunlar Şimşek çakması gibi batmalar olabilir, sızlayıcı patlayıcı veya baskı şeklinde de olabilen ağrılardır.

Baş ağrılarının nedenlerine baktığımız zaman primer ağrıların kaynakları kesin olarak bilinememekte olduğu gibi damar genişlemesi olarak yorumlanabiliyor. Sekonder ağrılar genellikle kanama enfeksiyon gibi ağrıyı tetikleyen durumlardan meydana gelmektedir.

Ağrılar Hayat Kalitemizi Olumsuz Yönde Etkiler

Primer baş ağrıları genellikle kronik bir şekilde karşımıza çıkar ve sık sık karşılaştığımız durumlardır. Çok büyük hayati tehlikesi olmamasına karşın hayatımızı ve iş yapabilirliğimizi büyük ölçüde etkileyen ağrılardır.

Primer ağrılarda çok ciddi tetkikler yapılmasına gerek duyulmayabilir fakat sekonder ağrılarda ciddi bir araştırma yapılmalı eğer ihmal edilip tetkikler yapılmaz ise kalıcı hasarlara neden olabilir hatta hayati tehlikesi bile söz konusudur.

Sekonder ağrılara şu şekilde örnek verebiliriz; beyin zar enfeksiyonların da beyin dokusu içinde oluşan tümör felç veya ölüme sebebiyet verebilmektedir. Diğer yandan dev hücreli arteit gibi bir sekonder baş ağrısı türünde de erken teşhis konulmaz ise görme ile ilgili problemler oluşabilir ve görme yetimizi yitirebiliriz.

Tedavi Yöntemleri

Primer baş ağrılarında ağrıyı dindirme amaçlı bir takım yöntemler uygulanabilir. Bunlar ağız yoluyla alınan haplar olabildiği gibi damardan iğne ile de uygulanabilir veya maske yöntemi ile oksijen tedavisi de uygulanabilir. Kronik migren gibi bir primer baş ağrısı türünde ise botulinum toksini tedavisi uygulanabilmektedir.

Migren problemi olan hastalarda ayda 15 günden daha fazla ağrı şikayeti var ise bu kronik migreni işaret eder ki botulinum toksin tedavisi uygulanmalıdır.

Sekonder baş ağrılarında ise neden saptanıp buna yönelik tedavi yapılmalı. Enfeksiyon ise

Sekonder ağrılar için teşhis konulduktan sonra duruma göre tedavi uygulanmalıdır. Eğer enfeksiyonla ilgili herhangi bir problem var ise doktorunuzun önerdiği bir antibiyotik kullanılmalı, kanama ile ilgili problem var ise tansiyon düşürücü tedaviler uygulanmalı, tümör gibi bir problem ise tümör çıkarılmalıdır.

Migren kadınlarda doğum kontrol hapı kullanılması sonucu da hormonal etkiden dolayı kendini gösterebilir.

Baş ağrılarına iyi gelen şeylere baktığımız da düzenli bir hayat, günlük hareket ve spor yapmak egzersizleri aksatmamak yapılabiliyor ise yoga yapmak, kafein etkisinden dolayı kahve içmek Omega 3 içerek besinler tüketmek gibi şeyleri sayabiliriz.

Bir önceki yazımız olan El ve Ayak Mantarı başlıklı makalemizde el ve ayak mantarı, el ve ayak mantarı belirtileri ve el ve ayak mantarı bitkisel tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN