Bilgi

Bebeğinizi Doğru Emzirdiğiniz den Emin Olun

Bebeğinizi Doğru Emzirdiğiniz den Emin Olun

Her kadının tutkusudur annelik. Karnında bir canlı büyütmek, onun hareketlerini, tekmelerini hissetmek, doğum anını, bebeğine kavuşacağı anı sabırsızlıkla beklemek… Mucizelerin en güzelidir bebek sahibi olmak, onu kucaklamak ve kokusunu çekmek… Anne olmanın haklı gururunu yaşamak bambaşka bir heyecan ifade edilemez bir duygudur. İlk yıllarda anneye bağımlı yaşar bebekler. Özellikle ilk aylarda sadece onun sütü ve sıcaklığı ile yetinirler ve annelere de doğdukları ilk andan itibaren anne sütü ile bebeğini beslemek, sıcaklığı ve sevgisiyle sarıp sarmalamak düşer.

Bebeğin doğru beslenmesi çok önemlidir. Bunun için öncelikle bebeğinizi doğru emzirdiğinizden emin olun. Doğru emzirmenin ilk kuralı dik oturmak, bebeği sol avucunuzla iyice kavramak, sağ elinizin baş ve işaret parmakları ile de meme ucunu ağzına tam alabilmesi için sıkıca tutmaktır. Bu tutuşla burun deliklerinin kapanmasını ve rahat nefes almasını da sağlarsınız. Unutmamalıdır ki ilk altı ay bebekler ağızdan nefes almayı bilmezler. Bu nedenle bebeklerin burunları sürekli açık tutulmalıdır.

Bebek Nasıl Emzirilir?

Bu duruşu kavradıktan sonra yapmanız gereken ikinci en önemli şey, bebeğinizi (en geç) her iki saatte bir emzirmenizdir. İlk aylarda çok küçük olduğu için çene yapısı da oldukça cansızdır. Emmeyi bıraktığı an memeyi ağzından çekmeyin. Biraz dinlenmesi için fırsat verin ve çene altını (gıdık) yumuşak hareketlerle gıdıklayarak tekrar emmeye devam etmesini sağlayın. Bebeğinizin iyice doyduğundan emin olmadan emzirme işlemini sonlandırmayın.

Kan şekerinin düşmesi ya da sarılık ihtimaline karşı sık sık en geç iki saatte bir emzirin. Geceleri iki saatten önce uyanmayan bebeğini siz uyandırarak emzirmeyi deneyin ve emzirme işlemine en az 18 ay devam edin. Anne sütü bebeğinizi için bulunmaz bir nimettir. Her ne kadar anne sütünün ilk 6 ayı çok önemli olsa da bebeğinizin hazır mamalara ve diğer katı gıdalara alışma sürecinin atlatması sağlanana kadar anne sütü ile desteklenmelidir. Bebeğiniz büyürken hem sağlıklı hem mutlu olmasını istiyorsanız, anne sütünü eksik etmeyin ve mutlaka emzirme pozisyonunuzun hem bebeğinizin hem sizin sağlığınız açısından çok önemli bir etken olduğunu unutmayın.

Bir önceki yazımız olan 0-12 Aylık Bebeklerde Boy Kilo Endeksi başlıklı makalemizde 0-12 yaş bebek boy kilo endeksi, bebek kilo boy endeksi ve Bebekler boy kilo hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN