Bilgi

Bebek Nasıl Yıkanır

Bebek Nasıl Yıkanır

Bebek yıkamak alışık olmayan biri için çok stresli görünse de sakin olup bir iki önemli hususa dikkat edildiğinde oldukça kolay bir şeydir. Bebekler kusmadıkları ve dış etkenlerden kendi kendilerini kirletmedikleri sürece genellikle çok kirlenmezler. Bebeğinizi yemekten önce yıkamaya özen gösteriniz eğer yemekten sonra yıkarsanız bebeğiniz yıkanma esnasında kusabilir. Birkaç yıkamadan sonra herkes kendi bebeğinin hareketlerine ve rutinine göre yıkama alışkanlığını kendisi belirleyecektir. Şuna dikkat edilmelidir ki ilk yıkamada bebek ağlarsa bu durumda panik yapmayın bebek farklı bir ortama tepki olarak ağlayabilir ve bu durum zamanla normalleşecektir. Siz suyun sıcaklığını dengede tutarak ve dikkatli davranarak sakin bir şekilde bebeğinizi alıştıra bilirsiniz.

Yeni Doğan

Yeni doğan bebekte göbek bağına dikkat edilmelidir. Doğumdan sonraki on gün ile üç hafta arasında bu duruma karşı özen gösterilmeli ve sünger ile yıkamaya dikkat etmelisiniz.

Banyo sırasında elinizin sürekli bebeğinizin üzerinde durmasına özen gösterin. Bebeğinizi yumuşak bir zemin üzerine yatırın bu havlu olabilir. Bebeğinizi bir leğende dikkat ederek sünger ile yıkayabilirsiniz. Bölgesel olarak yıkamaya çalışın sırayla bir uzvundan başlayıp bitince diğerine geçin ve kurulamayı ihmal etmeyin. Kazayla göbek bağı bölgesine su gelirse bu bölgeyi havlu ile yavaşça bastırarak suyu almaya çalışın. Banyo sırasınca bebeğinizin sırtı ve başını sürekli elinizle destekleyin boş bırakmayın. Genital bölge el ve ayaklarına dikkat edin parmak aralarını temizlemeye özen gösterin. Gözlerinde çapak oluşmuşsa nazikçe yumuşak dokunuşlarla çıkarmaya çalışın. Bebekler için uygun banyo suyu sıcaklığı 32 derece ve altı olmalıdır bunu elinizle kontrol edebileceğiniz gibi bebekler için satılan banyo termometresi de alabilirsiniz. Bebeğinizi banyoda kesinlikle yalnız bırakmayınız. Göbek bağı bölgesi iyileştiğinde bebeğinizi leğen ya da küvette rahatça yıkayabilirsiniz burada altına yumuşak bir havlu koymaya dikkat ediniz.

Bir önceki yazımız olan BEBEK VE ÇOCUKLARA YÖNELİK EV KAZALARINA DİKKAT başlıklı makalemizde bebekleriniz evdeki tehlikeden koruma, çocuklarınızı evdeki tehlikeden koruma ve evdeki kazalardan korunmak için hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN