Bilgi

BEBEK VE ÇOCUKLARA YÖNELİK EV KAZALARINA DİKKAT

BEBEK VE ÇOCUKLARA YÖNELİK EV KAZALARINA DİKKAT

Bebek ve çocuk yaralanma ve ölümlerinin önemsiz gibi görülen kazlar sebebi ile olduğunun ebeveynler tarafından bilinmesi gerekiyor. Ev kazalarına dikkat çeken uzmanlar, aileleri bu konuda daha duyarlı ve dikkatli olmaları hususunda uyardı.

Ölüme Sebebiyet Veren Basit Kazalar

Bebek ve çocuk ölümlerine yol açan şeyin önemseyen basit ev kazaları olduğunun altını çizen uzmanlar, anne ve babaları bu konuda uyardı. Ailelerin alacakları basit önlemler ile hem yaralanmaların hem de ölümlerin önüne geçebilecekleri ifade edildi. Hem ailelerin hem de çocuk ya da bebek bakımı yapanların dikkatli olmaları gerekiyor. Unutulmaması gereken şey; düşme ile boğulma gibi ve de hem zehirlenme hem yanıklar hem de elektriğin çarpması ile yangın ve ateşli silah yaralanmaları hem bebek hem de çocuk adına üstelik ev ortamında görülebilen küçük ve basit kazalardandır. Ev ortamında çocuk sağlığını ve hayatını tehdit eden birden fazla tehlike bulundurmaktadır. Bu sebepten ötürü ebeveynlerin ve bakıcıların ellerinden gelen tüm tedbirleri almaları gerekmektedir.

Önlenebilecek Önlemler

Bebek ve çocuk tedavisi için acil servislere başvuru nedenleri arasında çoğunluğun düşme neticesi yaralıda oluşan sarsıntı ile olması mühim bir yer tutuyor. Ev yaşam mekânının tetkik edilmesini öneren uzmanlar, evdeki tüm araç ve gereçlerin tehdit ve tehlike içermeyecek durumda olmaları ebeveynler tarafından sağlanmalı görüşünde birleşti. Sandalye gibi çocukların tırmana bilecekleri eşyaların özellikle pencere ve balkon kenarlarından uzakta tutulmaları gerektiği unutulmamalıdır. Pencerelerin hem açık bırakılmaması hem de çocuk tarafından kolaylıkla açılamayacak aparatlar ile tedbir alınması gerekiyor. Çocuğun tırmanması ve üstüne çıkmak için tutunması mümkün ev eşyalarının da devrilme gibi risklerinin bertaraf edilmesi ve sabit hale getirilmesi gerekiyor.

Bebek ve çocuk, aklı ermedikleri için buldukları her nesneyi ağızlarına götürdüklerini özellikle anne ve babaların hatırlarından çıkarmamalılar. Evlerde açıkta bulunan ilaç ve kimyasal temizlik malzemelerinin açıkta ve erişilebilecek yerlerde olmamaları özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Bir önceki yazımız olan Okula Giden Çocuklar İçin 5 Önemli Muayene başlıklı makalemizde okula giden çocuk için muayene, okula giden çocuklar için 5 önemli muayene ve Okula giden çocuklar için muayene hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Özellikle evdeki prizlere dikkat edin. Kapılarda aynı şekil büyük eşyalara ulaşmasını engelleyin. Unutmayın bebeklerin belirli bir yaşdan sonra erişemeyeceği hiçbir yer yoktur. Allah tüm bebekleri korusun

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN