Bilgi

Bebekler Neden Sinirlenerek Ağlama Krizine Girerler?

Bebekler Neden Sinirlenerek Ağlama Krizine Girerler?

Bebeğiniz çok mu sinirli, kucağa alınmadığında ağlama krizlerine mi giriyor, sizi itiyor, mamasını tükürüyor ya da elleriyle çıkarıp atıyor mu? Genellikle zaman zaman bütün bebeklerde yaşanan bu durum karşısında onları sakinleştirmek çok da mümkün olmuyor. Bütün bebeklerde olsa da bazı bebeklerde daha yoğun yaşanan ağlama krizleri, sinirlilik vb. durumlar bebeklerde neden olmaktadır? Kişilik yapısı genellikle zamanla şeklini alsa dahi bazı kişilik özellikler de insanlara doğuştan gelmektedir. Buna göre bazı bebekler diğerlerine göre daha hırçın, asabi ve tabiatlı olabilmektedir.

Yemek Yemek İstemiyorsa

Bebeğinizin aç olduğunu düşündüğünüzde aslında tok olabilirler ve ısrarla ya da zorla verdiğiniz gıdaları reddederler. Yemek yemesi için ısrar ettiğinizde ve zorladığınız da sinirlenerek ağlama krizlerine girerler. Bu noktada yapılması gereken ise bebeğin hırçınlaştığında ısrarcı olmayın, dikkatini dağıtarak biraz zaman geçtikten sonra tekrar yemek yedirmeyi deneyin.

Fiziksel Sorun Yaşıyor Olabilir

Yetişkinler gibi bebeklerde fiziksel değişimlerden oldukça fazla etkilenmektedir. Büyüme aşamasında diş çıkarmak vb. gibi durumlarda kendini rahatsız hissederek fiziksel değişiklikler ile tanışır. Bu ise bebeklerde hırçınlık huysuzluklara neden olur. Ayrıca hastalandığında, gaz sorunu ağrısı olduğundan ve ateşlendiğinde de çok huzursuz olabilirler. Fiziksel sorun ve hastalıklarda ise bebeklerin tepkilerine duyarlı olarak sıkıntı yaşadığı durumları anlayın ve doktor tavsiyesi doğrultusunda yöntemleri uygulayın.

Başarısızlık Duygusu Oluşmaya Başladığında

  • Bebeklerde hareket kabiliyetleri oluşmaya başladığında daha çok hareket etmek isteyerek etrafta ki eşyaları da tanımak isteyeceklerdir. Fakat yürümeye başlaması ile bebeklerde başarısızlık duygusu da oluşmaya başlayacaktır. Yürümeye çalıştığından birkaç adımdan sonra düşmek onları mutsuz eder, bu ise onların sinirli, hırçın ve üzgün olmasına ve ağlamasına neden olur. Bu durumlarda yapılması gereken ise; yürümeye çalışıp düştüğünde ise onları motive edin yürümesinde yardımcı olarak motive edilmelidir.
  • Ağlama Krizlerinde Ve Huzursuzluklarda Bebek Nasıl Sakinleştirilir?
  • Sinirlenen bebeğiniz karşısından kendi sinirlendiğiniz gibi düşünün ve bebeğinizin ne için ve neye sinirlendiğini anlamaya çalışın. Altı ıslak olabilir ya da beşiğinde oturmak yerine oyun oynamak istiyor olabilir.
  • Anne ve babalar çocuk ve bebeklerinin hırçınlıkları karşısında mutlaka ortak bir tutum ve dil içerisinde olmalıdır. Farklı tepkiler almak bebeğin kafasını karıştırarak daha da hırçın olmasına sebep olmaktadır.
  • Onların bebek olduğunu unutmayın. Bebeğiniz ile geçireceğiniz yeni aktiviteler bulun, sizlere muhtaç olduğunu unutmayarak sakin ve sabırlı olun.
  • Hırçın olduğunda bebeğiniz ile konuşun, onun sevdiği şarkı ve ninnileri söyleyerek onları sakinleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Pişik Nedeni Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Bebek, bebek pişik ve bebeklerde pişik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN