Bilgi

Bebeklerde Ağız Yarası Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde Ağız Yarası Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Anne sütü, bebeklerin gelişimleri için oldukça önemlidir. Sağlıklı bir bebek, uzun bir süre anne sütünü tercih ederek beslenmelidir. Bebeklerin sağlıklı beslenmenin dışına çıktıklarında ağızlarında yara çıktığı tespit edilmiştir. Bu ağız yaralarına ise çok yüksek bir oranda yeni doğan bebeklerde rastlanmıştır. Risk aralığı bebekler 2 yaşına gelene kadardır. Normal doğum ile doğan bebeklerde; ağız yarasına rastlamak daha yüksek ihtimaldir. Çünkü doğum sırasında olan veya oluşacak mantarlar, bebeğin sindirim veya solunum sistemine yerleşmiş olabilir. Bu mantarlar vücuda girdikten sonra ise ağızda yaralara sebep verir. Dudaklarda, dilin etrafında ve üzerinde, damak çevresinde ve yanakta görülebilecek bu yaralar; bebeklerin sürekli ağlamalarına sebep verebilir. Burada korkulmaması gereken şey, tedavi edildiği takdirde bu yaraların kolayca geçeceğidir.

Bebeklerde ağız yaralarının anlaşılması nasıl olur?

Bebeklerin fizyolojik yapısı zaten küçük olduğundan; ağızlarında çıkacak yaraların da boyutu bununla doğru orantılı olarak oldukça küçük olması muhtemeldir. Bazı yaralardan önce, o bölge ufak bir yanma ya da kızarıklık gösterebilir. Yara çıkma evresinde ise bölgede beyaz ve sarımsı rengin arasında bir doku oluşmaktadır. Tek bir yara halinde görülebilecek türleri olduğu gibi, topluca da görülebilir. Az rastlanan bazı ağız yaraları, bebeklerin ateşlenmesine de sebep olabilir.

Bebeklerde ağız yarası nasıl tedavi edilir?

Ağız yarasını tespit ettiğiniz anda ilk yapacağınız görev, sorunla direk uğraşmanız değil; acilen bir doktora gitmektir. Çünkü yaranın hangi komplikasyonları içerdiğini bilmeniz mümkün değildir. İlaç kullanımı bir nebze de olsa; ağrıların azalmasını sağlayacaktır. İyi yapılacak testler ve analizler sonucunda yaraya teşhis konulur. Tedavi yöntemleri bu teşhis sonrasında doktorlar tarafından belirlenir. Tedavi başladığından itibaren yaklaşık 10 ile 20 gün arasında ağız yarası iyileşecektir. Tedavi süresince bebeğinizin ateşine ve iştah durumuna bakmak iyi olacaktır. Çünkü bazı durumlarda iştahsızlık, yeni bir ağız yarasının habercisi olabilir. Gücü düşen bebeklere, aynı yol izlenerek iyi bir tedavi yapılmalıdır. Çünkü erken teşhis, ağız yaraları konusunda önemlidir. Bu sayede bebeğiniz daha çok acı çekmek ve tedavide alınacak sonuç o kadar başarılı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Cinsel İstismara Karşı Çocuğunuzu Eğitin başlıklı makalemizde Children taciz, Cinsel istismara karşı çocuğunuzu eğitin ve Çocuğa şiddet hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN