Bilgi

Bebeklerde Boyun Eğriliği Nedir?

Bebeklerde Boyun Eğriliği Nedir?

Bebeklerde görülen boyun eğriliği başın bir yana doğru çekilmesi sonucu oluşur. Boyun eğriliğinin oluşmasında birçok faktör rol oynar. Boyun eğriliği bebeklerde ağrılara neden olur. Bebek huysuz ve huzursuz olur. Zor geçen doğum sonrası ortaya çıkan boyun eğriliği özellikle bebeklerin ters doğmasından sonra görülür. Doğum esnasında yaşanan kordon dolanması da boyun eğriliğinin bir diğer nedenidir. Boyun eğriliğini ilk aşamada fark etmek zordur.

  • Boyun Eğriliği Oluşma Sebepleri Nelerdir?

Boyun eğriliği doğum esnasında ve doğumdan sonra yaşanan olumsuz durumlar sonrası ortaya çıkar. Boyun eğriliğinin büyük bir bölümü doğum esnasında yaşanan olumsuzluklardan kaynaklanır. Kas ve kemik hastalıkları boyun eğriliğini tetikler. Çeşitli hastalıklara bağlı olarak boyun eğriliği yaşanabilir. Kemik ve eklemlerde meydana gelen iltihaplar boyun eğriliğini hızlandırır. Göz ve kulak bölgesinde oluşan hastalıklarda boyun eğriliğine neden olur. Kas ve omurganın soğuk havadan etkilenmesine bağlı olarak boyun eğriliği yaşanır. Kireçlenme ve disk hastalıkları da boyun eğriliğini tetikler.

  • Boyun Eğriliği Belirtileri Nelerdir?

Boyun eğriliği yaşayan bebekler boyunlarını çevirirken zorlanmaya başlar. Kas yapıları son derece gergindir. Boyun bölgesinde hassasiyet artmıştır. Boyunlarına değdiğiniz zaman rahatsız olurlar. Hafif esen rüzgâr bile şiddetli boyun ağrısına neden olur. Boyuna temas ettiğinizde aşırı tepki verirler. Soğuk ve sıcak havaya karşı hassasiyet artmıştır.

  • Boyun Eğriliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boyun eğriliği yaşayan kişiler dikkatli bir yaşam sürmelidir. Doktor tavsiyesine harfiyen uymalıdır. Boyunluk kullanılarak bu durum aşılabilir. Uzman doktor kontrolünde kas gevşeticiler kullanılır. Hasta, hastalığa sahip çıkmalı ve rutin sağlık kontrollerinden geçmelidir. Stres ve kaygıdan uzak bir hayat sürmelidir. Hastanın moral seviyesi yüksek olmalıdır. Hasta ani hareketlerden uzak durmalıdır.

Bebekler de boyun eğriliğine hangi doktor bakar?

Bebekler de boyun eğriliğine hangi doktor bakar ”çocuk ortopedisti” uzmanından randevu almalısınız.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Sürecinde Anne Vücudunda Oluşan Değişimler başlıklı makalemizde gebelik süreci, gebelik süresinde annede olan değişiklikler ve gebelikte annenin değişimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN