Bilgi

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebeklik döneminde diş çıkarma süreci bebekler kadar anneleri de yıpratan bir süreçtir. Özellikle ateş, huysuzluk ve sık ağlama gibi durumlar anne için oldukça endişe yaratmaktadır. Ancak diş çıkarma süreci hakkında edinilen bilgiler anneleri rahatlatacağı gibi bebeklerin de bu süreci kolay atlatmasını sağlayacaktır.

Hamileliğin 3. ve 6. Aylarında anne karnında şekillenmeye başlayan dişler, bebek ortalama 6-7 aylık olduğunda belirti vermeye başlar. Tüm dişlerin çıkması ise ortalama 3 yaşına kadar devam edecektir

Peki, bebeğimin diş çıkartma sürecine girdiğini nasıl anlarım? Diş çıkarmanın belirtileri nelerdir?

Yaygın olarak görülen belirtiler salya artışı, ateş ve ishaldir. Ancak bu 3 durum da başka hastalık ve durumlar ile karıştırılabileceği için tüm belirtilerin bir arada gözlendiğine emin olmakta fayda var. Bunun dışında gözlenebilecek belirtiler ise:

 • -Ağlama,
 • -Huzursuzluk,
 • -Uyku Düzensizliği,
 • -İştahsızlık,
 • -Kulakları Çekmegibi durumlardır.

  Ateş durumunda ne yapmalıyım?

  Endişe edilecek bir durum yok. Eğer başka bir durumdan şüpheleniyorsanız elbette bebeğinizi doktora göstermenizde yarar var, ancak diş çıkartma sürecinde ateşin 37 derece olması dahi normal kabul edilir, 38 ve üzeri olmadıkça içiniz ferah olsun.

  Bebekler için diş çıkarma sürecinde en huzursuz durum nedir?

  Bebeklerde en huzursuz durumlardan biri de diş etinin kaşınmasıdır. Bunun önlenmesi ve bebeğinizin rahatlaması için oldukça basit yöntemler mevcut. “Diş eti aparatları” kolay temin edilen şeyler olsa da her doktor tarafından önerilmemektedir, bu nedenle evde annelerin doğal yollardan hazırlayabileceği yöntemler de mevcut. Bebeğinizi çiğneyebileceği şeyler verin, soğuk bir muz veya havuç. Bunların dışında sık kullanılan bir yöntem de “kemirme bisküvileridir”. (Bunun tarifini merak edenler yorumlarda belirtirse açıklanacaktır.)

  Diş çıkarma döneminde bebeğimi nasıl beslemeliyim?

  Sıcak gıda ve içeceklerden uzak durun. Öncelikle soğuk yiyecek ve içecekler bebeğinizi rahatlatacaktır. Yoğurt, soğuk meyve püreleri, kereviz sapı, salatalık, elma, havuç ve en önemlisi su, diş çıkarma döneminde bebeğinize yardımcı olacaktır. Ayrıca bu dönemde diş etleri çok hassaslaşır. Bu nedenle de bebekler bir şeyler yemeyi reddedebilirler ve kilo alımında yavaşlama yaşanabilir. Bu dönemde sadece anne sütü ve mama takviyesi yetecektir. Bebek kesinlikle yemesi için zorlanmamalıdır. İştahsızlık yaşayan bebeğe soğuk meyve püreleri ve su verilerek hem ishalin neden olduğu su kaybı giderilmiş olur hem de soğuk besinler ile ağız içinde lokal bir ağrı kesici etki yaratışmış olur.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Ve Çocuklarda Yüz Felci Neden Olur? başlıklı makalemizde bebek ve çocuklarda yüz felci, bebek ve çocuklarda yüz felci tedavisi ve çocuklarda yüz felci hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN