Bilgi

Bebeklerde Duygusal Beslenme Nedir?

Bebeklerde Duygusal Beslenme Nedir?

Yeni doğan bebeklerin beyninde 100 milyon hücre olmasına rağmen, hatırlama, düşünme için sorunlu beyin parçaları henüz tam gelişmemiştir. Bebekler yorgun, aç, mutlu, mutsuz, rahatsızlık gibi duyguları henüz tanımazlar. Bu sebeple temel ihtiyaçlara gerek duyarlar bunlar ise; mutlaka kurulu bir düzen, rutin uyuma beslenme saatleri olmalı ve ortamında temiz ferah olması oldukça önemlidir. Televizyon ya da yüksek sesli müzik dinlenen ortamlardan uzak, daha sakin sessiz ortama ihtiyaç duyar. Negatif, yüksek bir ses tonu kullanarak onları sevdiğinizi söyleseniz dahi bebekler huzursuz olurlar, rahat sesiz bir ortamda anne ve babalarda onların ihtiyaçlarını anlayarak doğru bir iletişim kurmada ilk adıma atarlar.

Dokunma, tekrarlanan sarılma, şarkı ya da ninni söyleme, konuşma bebeklerin beyin gelişimi için oldukça önemlidir. Bu davranışlar, bebeklerin fiziksel ve duygusal gelişimini sağlayan hormonları ve kimyasalları harekete geçirerek oldukça etkidir. Özellikle de yenidoğan bebekler ile sağlıklı bir iletişim kurmak ve onların zekâ gelişimini desteklemek için, duygusal beslenmesine de mutlaka dikkat edilerek özen gösterilmelidir. Bilinmesi gerekmektedir ki bebekler sadece sütle veya mama ile beslenerek ve uyuyarak büyüyüp gelişmezler. Sevgi, bebeklerin fiziksel olarak da büyümesinde oldukça etkilidir. Bunun nedeni ise, bebeklerin sevgi dolu bir ortamda büyümesi beyin hücrelerinin birbirine bağlanması ve gelişmesi için gerekli kimyasalları üretmesine sebep olmaktadır.

Duygusal Beslenme İçin Yapılması Gerekenler?

  • Bebekler anne ve babaları tarafından kucağa alındıklarında kendilerini güvende hissederler, sarılmak, konuşmak, şarkı ninni söylemek bebekler için oldukça önemlidir. Yumuşak sıcak dokunuşları çok severler, altlarının değiştirilmesi, yıkanma ve emzirme vb. gibi rutinler onlar için her zaman keyif vericidir.
  • Yeni doğan bebeklerinizi tutarken baş ve boyun desteğini sağlayarak kendini güvende hissetmesine yardımcı olmalısınız. Aynı zamanda bebeklerinizi sarıp sarmalamak kendisini tekrar anne karnında gibi hissetmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Bebekler aç olduğunda, altı ıslandığında veya gaz sorunu yaşadığında uzun süre ağlayabilir. Şartlar düzeldiğinde kendini daha rahat ve güvende hissedecektir. Ancak ağladığından mutlaka yumuşak ses tonu ile konuşmanız gereklidir, aksi durumda daha hırçın bir hal alarak ağlamaya devam edecektir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Pişik Nedeni Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Bebek, Bebekler ve bebeklerde pişik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN