Bilgi

Bebeklerde Emzik Kullanmak Doğru Mu Yanlış Mı?

Bebeklerde Emzik Kullanmak Doğru Mu Yanlış Mı?

Yeni doğan bebeklerde anne ve babaların en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de emzik kullanımıdır. Emzik kullanmak doğru mu yanlış mıdır? İşte emzik kullanımı hakkında bütün merak ettikleriniz yazımızda.

Hangi Durumlarda Emzik Kullanılmalıdır

Emzik kullanımları yeni doğan bebeğin anne ve babasının merak ettiği konulardan bir tanesidir. Fakat uzmanların farklı görüş ve önerileri karşısında ikiye ayrılmış olmaları bütün aileleri de emzik kullanımları konusunda fikir ayrılıklarına ve kararsızlığa itmektedir. Günümüzde özellikle de bebek dostu olan hastaneler anne sütü almayı erken bıraktırma ihtimali olduğu için emzik kullanımlarını önermemektedir. Buna göre aileler nasıl davranmalıdır? Araştırmalara göre de emziğin tamamen yasaklanması veya sürekli kullanımı konusunda bebeklerin durumları değerlendirilerek ve çok yönlü düşünülerek karar verilmesi gereklidir.

Fikir ayrılıklarına neden olan emzik kullanımları bazı doktorlar tarafından anne sütünü almayı reddettiği hakkında açıklamaları da bulunmaktadır ve bu noktada yapılan araştırmalarda emziğin memeyi emmeyi bırakmada çok az da olsa neden olduğu bilinmektedir. Diğer bir konu ise emzik kullanan bebeklerde ağız şekli bozukluklarına yol açma ihtimali olmasıdır ancak bu iki konu da kanıtlanamamıştır. Aynı zamanda emziklerin üretildikleri plastik türevlerinden bazılarının tükürükle eriyerek kana geçtikleri de bilinen bir gerçektir. Bu alanlarda bilimsel araştırmaları göz önünde bulunduran uzmanlar ise emzik kullanımlarını önermemektedir.

Emzik Yasağının Değerlendirilmesi

Emzik yasaklarına dair yapılan değerlendirmeler de zamanında doğan ve sorunları yaşamayan bebeklerin emme refleksleri gelişmektedir ve sorunsuz beslenmeyi gerçekleştirmektedir. Fakat nadiren de olsa özellikle de prematüre bebeklerde, emme yutma ve nefes alma koordinasyon becerilerini kazanılmakta zorluk yaşamaktadır ve bu durumlarda ise emzik kullanımları neredeyse tedavinin önemli bir parçası olmaktadır. Emzik kullanımlarının farklı avantajları da vardır, bebeklerde sindirim kolaylaştırıcı, huzursuzluğu giderici, sakinleştirici, ağrılı uyaranlardan rahatsız olmayı azaltıcı etkileri de vardır. Bebekler anneden ayrı kaldıklarında emzik kullanımlarının bebeklerin huzursuzluklarına iyi geldiği de bilinmektedir. Sonuç olarak ise gerekli görünen yeni doğan bebeklerde ilk aylarda emzik kullanımları sağlanarak desteklenmektedir. Fakat altı sonra zararlı olan yönleri ve durumlar baskın hale geldiğinde ve bebekler için emziğin faydası azaldığında mutlaka kesilmesi ve kullanılmaması önerilmektedir.

Emziğin Bebeklere Olumlu Etkileri Nedir?
Emzik kullanımları bebeklerde ilk ayarda ve özellikle de prematüre bebeklerde, düşük doğum ağrılı olan, emme refleksi zayıf olanlarda, sinir sistemi ile ilgili problemi olan bebeklerde, kan şekeri düşük, zihinsel gelişmeyi hızlandırmakta, emme ve yutma koordinasyonunu arttırmaktadır. Ayrıca ani bebek ölümü sendromu durumlarını da en aza indirmektedir. Bütün bu sebep ve nedenlerden dolayı emzik kullanıp kullanmamak bebeğe ve ailenin durumlarına göre karar verilmesi gereken bir durumdur.

Emzik Nasıl Seçilmelidir Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

 • Emziklerin mutlaka doğal madde olan kauçuktan yapılmış olanı seçilmelidir, özellikle de diş çıkartan bebeklerde kauçuk emzik kullanmak daha faydalıdır.
 • Kırılmaz özelliklere sahip emzik olmalıdır.
 • Bebeklerin uzun süre emecekleri düşünülerek burun deliklerinin kapanmaması için delikli emzikler tercih edilmelidir.
 • Bebeklerin yaşına uygun emzikler kullanılmalıdır, ilk aylarda yeni doğan emzikler seçilmelidir.
 • Kolay temizlenmesi için bulaşık maki nasında yıkanabilir özelliklere sahip olmalıdır.
 • Bebeklerin her emzik kullanmadan önce mutlaka sıcak su ile temizlenmelidir.
 • Emziğin kirlenmemesi ve mikrop teması olmaması için emzik kılıfı kullanılmalıdır.
 • Bebekler acıktığında ya da ağlama krizlerinde onları sakinleştirmek için emzik kullanılmamalıdır.
 • Bebekler emzik emmeye istekli değilse kesinlikle zorlanmamalıdır.
 • Emziklere kesinlikle şekerli bir şeyler sürülerek bebeğe verilmemelidir, bebeklerin diş yapılarına zarar verir ve erken yaşlarda diş çürüklerine neden olur.
 • Emzikleri doğru kullanmak oldukça önemli bir yere sahiptir. Bebeklerin giysisine ya da yakasına doğru tutturul malıdır. Fakat yeni doğan bebeklerde boynuna dolanması risklerinden dolayı bu önerilmemektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Kilolar Nasıl Verilir? başlıklı makalemizde doğum, Doğum sonrasi kilo ve doğum sonrası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN